حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
ابعاد اقتصاد مقاومتی در حال حاضر و صدر اسلام تشریح شد

سید ضیاء‌الدین کیاحسینی، عضو هیات علمی دانشگاه مفید قم در گفت‌وگوی تفصیلی با اشاره به جایگاه و اهمیت اقتصاد مقاومتی به تشریح دلایل ارتباط میان انسجام ملی و اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار داشت: ابتدا باید قلمرو بحث اقتصاد مقاومتی بر اساس بیانات مقام معظم رهبری تعیین شده و نباید اقتصاد مقاومتی را به صورت یک جزیره جداگانه تلقی کرد.

وی ادامه داد: مجموعه‌ شعارهای سال‌های اخیر برای نظام اقتصاد کشور یک برنامه و بسته توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان الگوی جدید ترسیم شد، تا کشوری که در حالت مقاومت واقع شده، اقتصادش را شکوفا کند و و نمی‌توان اقتصاد مقاومتی را بدون رعایت اصلاح الگوی مصرف و ساماندهی بازار ارز محقق کرد.

این پژوهشگر با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی رابطه نزدیکی با انسجام ملی دارد و جدای از هم نیستند، گفت: زمانی نظام یک کشور به اهداف متعالی نزدیک می‌شود که بخش‌های مختلف اقتصاد مقاومتی در آن رعایت شود.

کیا حسینی اقتصاد مقاومتی را در دو حالت جنگی و غیر جنگی توصیف و با توضیح این موارد، ادامه داد: در ادبیات اقتصادی عمدتا اگر اقتصاد مقاومتی، جنگی تلقی شود؛ محدودیت‌های بیرونی بر شاخص‌های کلان اقتصادی کشور از جمله شاخص رشد اثر می‌گذارد.

وی با اشاره به حالت غیرجنگی اقتصاد مقاومتی به ذکر نکات مهمی همچون، ایجاد استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج، پیشرفت تکنولوژی اشاره و عنوان کرد: در حالت غیرجنگی اقتصاد مقاومتی، یک مدل جدید از اقتصاد به کشور معرفی خواهد شد که برکات فراوانی از جمله: قطع وابستگی به خارج کشور، ایجاد استقلال اقتصادی و پیشرفت تکنولوژی کشور به وجود خواهد آمد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید با اشاره به اینکه در صورت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، منابع باید بر اساس مکانیزم‌های جدید تخصیص یافته و مانع از اسراف و تبذیر و متقابلا تخصیص منابع به صورت بهینه صورت پذیرد، گفت: اقتصاد مقاومتی به دلیل قرائت جدید از اقتصاد محدودیت‌ها و مکانیزم جدیدی در تخصیص منابع کشور اعمال می‌ کند یعنی منابع بر اساس محدودیت‌ها، شرایط جدید و به طور بهینه‌تری ارائه می‌شوند.

این استاد اقتصاد دانشگاه مفید تأکید کرد: اقتصادهای بیرونی در روند تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بسیار مؤثر هستند، چرا که در حالت‌های مختلف اقتصاد مقاومتی محدودیت‌ها به شکل شدیدتری اعمال می‌شوند.

کیاسری با بیان اینکه در جریان اقتصاد مقاومتی قیمت‌های نسبی دچار نوسان خواهد شد، تصریح کرد: قیمت‌های مطلق کابرد زیادی در اقتصاد ندارند، بنابراین زمانی ‌که حقوق یک کارمند 20 درصد افزایش می‌یابد، شاخص‌های قیمتی در جامعه نیز به 20 درصد افزایش داشته باشد، نمی‌توان گفت که این کارمند افزایش درآمد داشته است.

وی افزود: اقتصادهایی که حالت مقاومتی به خود دارند، به دلیل تأثیرگذاری عوامل بیرونی قیمت‌های نسبی نیز به هم می‌خورند و قیمت‌های مابین شاخص‌های کالا، خدمات و عوامل تولید دچار نابسامانی می‌شوند؛ مدیریت این قیمت‌های نسبی به نحوی از به هم خوردن قیمت‌های نسبی برای رسیدن به شاخص‌های عدالت‌ جلوگیری و کنترل کند، یکی از مهمترین و مشکل‌ترین کارها است.

این استاد اقتصاد در خصوص ایجاد نوسان در شاخص‌های تولیدی در روند اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: در حالت‌های مختلف اقتصاد مقاومتی بخش‌های تولید نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند و باید پذیرفت که قیمت‌های مربوط به شاخص‌های تولیدی نیز به نحو ملموسی کاهش پیدا می‌کند.

کیا حسینی با اشاره به تفاوت میان استفاده از مصالح ساختمانی در بخش های مختلف از جمله ساخت‌وساز آپارتمان‌های مسکونی و سوله‌های تولیدی، یادآور شد: مصالح ساختمانی زمانی که در ساخت‌وساز آپارتمان‌های مسکونی به کار گرفته می‌شوند، بازدهی و سوددهی بالاتری نسبت به ساخت سوله‌های تولیدی دارند و در این حالت افراد حاضرند، تا قیمت سوله‌ها را کم‌تر از قیمت تمام شده به دلیل مشکلات در چرخه تولید کشور بفروشند.

این استاد اقتصاد به دلایل وجود چنین مشکلاتی در روند تولید کشور، پرداخت و خاطرنشان کرد: تفاوت قیمت‌ها از دلایل اصلی بر هم خوردن قیمت‌‌های نسبی مسکن با شاخص‌های هم‌تراز آن در بخش تولید یا بنگاه‌های تولیدی است.

وی ادامه داد: حالت‌های مقاومتی محدودیت‌هایی برای کالاها و خدمات تولیدی به وجود می‌آورند، به طوری که در این حالت‌ها، کالاها کمتر مورد تقاضا و مصرف نیز کاهش پیدا کرده و نهایتا تولیدات نیز به طبع کاهش پیدا می‌کند.

این اقتصاد‌دان تأکید کرد: بنابراین عوامل تولیدی از جمله ساخت سوله‌های ذکر شده با قیمت پایین‌تری فروخته می‌شود، چراکه هر زمان قیمت‌های نسبی مختل شود، شاخص‌های عدالت هم به هم می‌خورند؛ این افراد اگر مصالح ساختمانی را در بخش ساخت سوله‌های تولیدی استفاده به‌ کار گیرند، وضعیت اقتصادی‌شان بدتر از افرادی است که در بخش ساخت مسکن به کار گرفته‌اند.

کیاسری با تأکید بر اینکه شاخص‌های عدالت از جمله مهمترین مواردی است که مسئولان امر باید مورد توجه خود قرار دهند، گفت: اگر شاخص‌های عدالت تحت تأثیر قرار گیرد، شاید در کوتاه مدت اثر نداشته باشد، اما در بلند مدت بر روی برخی عوامل اجتماعی اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی تنها به مردم اختصاص ندارد، خاطرنشان کرد: مردم در اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مسئله فراگیر انتظار دارند که مسئولان و مقامات عالی‌ رتبه نوک پیکان اقتصاد مقاومتی باشند، یعنی اگر رنج و محنتی از جانب اقتصاد مقاومتی وجود دارد، همه مردم و مسئولان در آن شریک باشند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه مفید قم با اشاره به نمونه‌های مشابه اقتصاد مقاومتی در صدر اسلام، یاد آور شد: نمونه‌های فراوانی هم در اقتصاد صدر اسلام و همین طور اقتصاد‌های سراسر جهان مشاهده می‌شود.

وی به ذکر مثالی از نمونه‌ محدویت‌های به‌وجود آمده از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون پرداخت و خاطرنشان کرد: در کشور عزیزمان در اوایل انقلاب و طی هشت سال دفاع مقدس به خوبی شاهد بودیم که هرگونه رنج و سختی به دلیل محدویت‌ها بر کشور تحمیل می‌شد، اما همه مردم در آن شریک بودند.

این استاد اقتصاد ادامه داد: اگر این رنج و سختی‌ها به طور مساوی تقسیم شوند و مردم نیز شاهد تحمل این سختی‌ها توسط مسئولان نظام باشند، موجب یک سری پیامدهای بسیار مثبت نیز خواهد شد.

وی افزود: در صورت ورود مسئولان و مردم به طور علی‌السویه انسجام درونی نهادهای ملی و مردمی بیشتر می‌شود؛ اگر نمونه‌های اول انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار گیرد، گواه بسیار محکمی بر این مسئله است.

حجت‌الاسلام کیاحسینی با اشاره به شرایط جامعه اسلامی در زمان پیامبر گرامی اسلام(ص)، تصریح کرد: در صدر اسلام هم طی جنگ بدر و احد زمانی که جامعه اسلامی و نبوی در سختی بودند و مسلمانان در آن از جانب قریش مورد تهاجم قرار گرفته بودند، اصحاب صفه در مدینه در حکومت اسلام توانستند، مرزها را کنترل و پیام خود را به همه جامعه برساند.

کیا حسینی درباره خصوصیات اصحاب صفه و محدودیت‌هایی که در آن زمان داشتند، گفت: اصحاب صفه بسیار محدود زندگی می‌کردند، ولی در عین حال مردم مدینه آن‌ها را به عنوان برادران خودشان تلقی می‌کردند، چراکه در همه شرایط با همدیگر شریک‌ و یکدل بودند.

وی با اشاره به اینکه انسجام و وحدت‌ملی از ابتدای انقلاب اسلامی بسیار مورد توجه امام خمینی (ره) و هم اکنون مورد تاکید رهبری انقلاب قرار دارد، ادامه داد: اگر مردم یک نوع بی عدالتی در تقسیم رنج و سختی‌ها ببینند، طبیعتا باید بپذیریم که در آینده پیامدهای اجتماعی خوبی نخواهد داشت که علت آن وجود حالت‌های مختلف مقاومتی و محدودیتی است.

این استاد اقتصاد با تأکید بر اینکه یکی از بزرگترین سرمایه‌‌های انقلاب اتحاد و انسجام ملی است، گفت: محدودیت‌های اعمال شده توسط دشمنان در این شرایط نظام همواره باید مورد توجه مسئولان و سیاست‌گذاران باشد.

وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی نشست‌ها، گفتمان‌ها و هم‌اندیشی‌ها در روند اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: در هم‌اندیشی‌ها و گفتمان‌ها نباید صرفا به نظریه‌ها و کتاب‌ها نگاه‌ها شود، بلکه باید با استفاده از تجربیات گذشته راهکارهای جدیدی ارائه کرد.

وی افزود: با همیاری مسئولان و سیاست‌گذاران مربوطه این نشست‌ها و هم اندیشی‌ها به یک توصیه و پیشنهاد سیاستی مبدل خواهد شد.

کیاحسینی همچنبن افزود: مدیران اجرایی و تصمیم‌گیران امر طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که توجهی به دیدگاه‌های نظریه‌پردازان ندارند و این مشکل متأسفانه تا به حال نیز حل نشده است، بنابراین راه‌حل آن این است که در جلسات و سمینارها به طور جزئی‌تر با حضور مسئولان اجرایی به صورت کارگروه‌هایی توسط وزارتخانه‌های کلیدی؛ امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی به صورت جزئی‌تر وارد بحث و گفت‌وگو شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید قم تأکید کرد: در این گفت‌وگوها و کارگروه‌های میان مسئولان و کارشناسان اقتصادی به جز اسلام و ایران به مسئله دیگری پرداخته و فکر نشود، چراکه اگر این گونه نباشد؛ نظریه‌های خارجی و غیر ایرانی نفوذ پیدا خواهند کرد.

وی افزود: نباید به خاطر برخی تنگ‌نظری‌ها و نابخردی‌ها صاحب‌نظران کشور را از دست بدهیم و اظهار نظرهای غیر ایرانی و وارداتی را جایگزین این‌ افراد کنیم.

کیا حسینی در پایان سخنان خود با بیان اینکه باید نظریه‌های صاحبنظران در اتاق‌های فکر پرداخته و در نهایت عملیاتی شود، متذکر شد: باید به صورت مقاومتی اندیشیده شود و در عین حالی که مواظبت می‌شود، در این جبهه از استادان برجسته و صاحب نام زیادی استفاده شود.


منبع : خبرگزاری فارس


 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.