حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
جهت‌گيری سياست‌های بانك مركزی مبتنی بر حمايت از «توليد ملی» شكل گرفته است


رئيس كل بانك مركزی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری با عنوان توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه‌ ايرانی توسط مقام معظم رهبری، اظهار كرد: سياست‌گذاری‌های بانك مركزی بر اساس حمايت از توليد ملی و صنعت جهت يافته‌ كه اين اهتمام، در اختصاص تسهيلات به توليد مسكن، توسعه صنعت، كشاورزی و خدمات تبلور يافته است.

در آئين افتتاحيه بيست و سومين همايش بانكداری اسلامی محمود بهمنی، رئيس كل بانك مركزی، به بيان سخنانی درباره بانكداری اسلامی و وظايف فعلی بانك‌ها پرداخت و اظهار كرد: از وضعيت بانكداری فعلی رضايت كافی نداريم و اميدواريم كه بانكداری واقعاً اسلامی تحقق پيدا كند.

وی افزود: ما از ابتدا با قدرت تمام نسبت به تحقق بانكداری اسلامی اهتمام داشته و با نگاهی كه امروز به مسائل بانكداری اسلامی می‌كنيم، مشاهده می‌كنيم كه از آغاز تاكنون مشكلاتی وجود داشته است. از سه يا چهار سال قبل اصلاحاتی را در بانكداری با كمك گروه‌های 10 تا 12 نفره‌‌ای كه اكنون بعضاً در اين همايش حضور دارند، آغاز كرده‌ايم.

رئيس كل بانك مركزی با اشاره به اين‌كه نتيجه فعاليت اين گروه، تدوين برنامه‌هايی است كه در اختيار دولت قرار داده‌ايم تا به شكل قانونی تصويب شوند، اظهار كرد: بر اين اساس، نياز بود كه تغييراتی را با آموزش ضمن خدمت و آشنايی مديران و كارمندان بانك‌ها با بانكداری اسلامی به پيش ببريم.

وی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری سال جاری با عنوان توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه‌ ايرانی، توسط مقام معظم رهبری، اظهار كرد: ما سياست‌گذاری‌های بانك مركزی را بر اساس حمايت از توليد و صنعت صورت داده‌ايم كه اين اهتمام، در اختصاص تسهيلات به توليد مسكن، توسعه صنعت، كشاورزی و خدمات تبلور يافته است.

بهمنی با بيان اين‌كه گرايش فعاليت‌های بانكی، با توجه به تأكيدات مقام معظم رهبری به سمت توليد گرايش يافته است، خاطرنشان كرد: تا پايان سه ماهه اول سال جاری، 2/31% از منابع را به صنايع اختصاص داده‌ايم كه روند رو به رشدی به حساب می‌آيد و طبق برنامه‌ريزی‌های صورت گرفته تا پايان امسال 37% از منابع را به توليد و صنعت اختصاص خواهيم داد.

وی با انتقاد از كسانی كه می‌گويند بانك‌ها كمكی به واحدهای اقتصادی نكرده‌اند، افزود: اين سخن طبق آمار و ارقام درست نيست و بانك‌ها حتی بيش از توان خود به اين عرصه وارد شده‌اند، اما در عين حال، امسال با پديده خاصی مواجه هستيم كه بايد به سرعت جلوی آن را بگيريم و آن گسترش نقدينگی است كه معضلاتی را در پی می‌آورد.

رئيس كل بانك مركزی با اشاره به اين‌كه در سال گذشته 3% رشد نقدينگی داشته‌ايم، ادامه داد: در عين حال در سال جاری با رشد نقدينگی به ميزان 10% روبرو هستيم كه اگر آن را مهار نكنيم، تورم طاقت‌فرسايی را در پيش خواهيم داشت.

وی با بيان اين‌كه به گفته آيت‌الله بجنوردی وقتی نرخ تورم بيش از نرخ يود بانكی شود، نبايد انتظار داشته باشيم كه مردم پول خود را در اختيار ما قرار بدهند، خاطرنشان كرد: وظيفه ما حفظ ارزش پول مردم است و به همين دليل، سود سپرده‌ها را تا 20% افزايش داديم و نهايتاً با فروش حدود 9 ميليون سكه منابعی را برای مهار اين مسئله جذب كرديم.

رئيس كل بانك مركزی ادامه داد: امسال بايد پيش از شروع مهرماه، نقدينگی را كنترل كنيم كه فشار بيشتری در پايان سال به سيستم بانكداری كشور وارد نشود. همچنين يكی ديگر از كارهايی كه بايد صورت بگيرد ايجاد تعادل ميان منابع و مصارف است كه اگر به آن توجه نكنيم، افزايش نقدينگی را به همراه خواهد داشت.

وی با تأكيد بر اين‌كه در پنج سال گذشته كوشيده‌ايم كه ذخاير كشور را افزايش دهيم، اظهار كرد: ذخيره‌سازی منابع، به اين دليل صورت گرفته است كه ما پيش‌بينی كرده‌ايم كه تحريم‌ها ادامه داشته باشند و به همين دليل منابع ارز، طلا و... را ذخيره كرده‌ايم كه البته به دلايلی نمی‌توانيم ميزان اين ذخاير را بيان كنيم.

بهمنی با اشاره به اين‌كه در سه سال گذشته 101% منابع قرض‌الحسنه به مصرف رسيده است، ادامه داد: اين منابع در امر اشتغال، يعنی دقيقاً در جايی مصرف شده است كه بايد اتفاق می‌افتاد، اما در عين حال بايد بكوشيم كه تعادلی در اين ميان ايجاد كنيم و با كاهش بدهی سالانه بانك‌ها، افزايش نقدينگی را مهار كنيم.

وی با بيان اين‌كه رشد اقتصادی در پايان سال 89، معادل 8/5% بود و در شش‌ماهه نخست سال 90، اين شاخص به 2/4% كاهش يافته است، گفت: در اين خصوص بايد به آمارها جهانی رشد اقتصادی توجه كنيم كه ميانگين آن بين 5/3% تا 9/3% بوده است كه نشان می‌دهد رشد اقتصادی ايران از ميانگين جهانی بيشتر است؛ هرچند كه اين رقم را كافی نمی‌دانيم.

رئيس كل بانك مركزی در پايان، با بيان اين‌كه ضريب جينی در سال 84 معادل 4023/0 بوده است و امروز به 3752/0 كاهش يافته است، گفت: ضريب جيبی می‌تواند شكاف درآمد را نشان دهد كه شكاف كمتر شده و مردم طبقات پايين از امكانات بيشتری بهره‌مند شده‌اند كه احتمالاً توزيع يارانه‌ها تأثير زيادی در اين مسئله داشته است.


منبع : خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.