حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
برنامه‌ریزی و تولید ملی از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی است

يك عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري، برنامه‌ریزی و تولید ملی را از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با تکیه بر این اصول اساسی و همچنین ترویج فرهنگ کار و اصلاح الگوی مصرف می‌توان بر تحریم‌های دشمنان غلبه كرد.

آيت‌الله سیداحمد خاتمی در جمع عزاداران زنجانی، اظهار كرد: زندگی و حکومت مکتبی نیاز به صرف هزینه دارد، همان‌گونه که پیامبران و ائمه معصومین(ع) زمان مدیدی از عمر گرانمایه خویش را در زندان و تبعید به سر بردند و با مصائب و مشکلات گوناگون دست و پنجه نرم کردند، نظام جمهوری اسلامی ایران نیز اگر بنا بر فرمایشات رهبر کبیر انقلاب، تمام مقصدش مکتب باشد، لاجرم باید از این گذرگاه عبور کند و به مطالبات نفسانی دنیای استکبار تن ندهد.


وی تصریح کرد: تنها هدف دنیای استکبار، حذف دین از زندگی مردم است و می‌توان این نکته را در میان صحبت‌های رییس‌جمهور آمریکا به عینه مشاهده کرد، زمانی که گفت "ما با ایران اسلامی نمی‌توانیم مقابله کنیم، زیرا برای مبارزه با آن نیازمند حذف مبانی دینی و اعتقادی در زندگی ملت ایران هستیم".


امام‌جمعه موقت تهران با بیان اینکه "تحریم‌های اخیر علیه ایران، آخرین فشارهای دشمنان علیه انقلاب اسلامی ایران است"، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این مقطع حساس برای مقابله با تهدیدات دشمنان اصطلاح اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند که باید برای اجرایی شدن آن اهتمام ویژه ورزید.


خاتمي به عناصر اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: برنامه‌ریزی، یکی از اصول اساسی برای نیل به این هدف ارزشمند است؛ همان‌گونه که امام صادق (ع) فرمودند "زندگی مردم سامان نمی‌یابد مگر اینکه دین‌پژوه باشد و برای آن هزینه صرف کند و برنامه‌ریزی داشته باشد.


وی، تقويت تولید ملی را یکی دیگر از اصول اساسی اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: باید به تولیدات داخلی بها داد و بویژه در عرصه کشاورزی و دامپروری اقدامات اصولی انجام شود تا مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی تحقق يابد. ترویج فرهنگ کار و اصلاح الگوی مصرف از دیگر عناصر اقتصاد مقاومتی است که با تکیه و توجه به آن می‌توان از این گردنه هم با موفقیت عبور کرد.


اين عضو هيات رييسه مجلس خبرگان با اشاره به سختي‌هاي پيامبران و ائمه(ع) اظهار کرد: امامان و پیامبران در راه تبیین رسالت خویش بسیاری از مصائب و مشکلات را به جان خریدند و مقاومت کردند و امام صادق (ع) نمونه بارز و شایسته مقاومت فرهنگی است و روش و مسلک ایشان هم‌طراز با قیام سیدالشهدا(ع) است و مردم ایران نیز با تأسی به ائمه معصومین(ع) در طول تاریخ با هرآنچه که مبانی دینی و اعتقادی آنان را نشانه گرفت به مبارزه پرداختند و حتی جان ارزشمند خویش را در طبق اخلاص قرار دادند و در راه اعتلای فرهنگ اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکردند.


خاتمی يادآور شد: زمانی که رضاخان به دست استعمارگران انگلیسی سکان حکومت را در ایران به دست گرفت به شکل گسترده به مبارزه با حجاب پرداخت، مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) را تعطیل کرد و روحانیت معزز را به حاشیه راند که به دنبال آن حوزه‌های علمیه تعطیل شد و به دبیرستان‌های دخترانه تبديل گشت، اما مردم تن به خفت ندادند و در برابر مطالبات نفسانی وی مقاومت کردند. امروز نیز دشمنان با استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای، تشکیک در مبانی دینی و ارزشی را در تیررس اهداف شوم خویش قرار داده‌اند و بویژه به دنبال عفت‌زدایی از جامعه اسلامی هستند که باید در این زمینه اهتمام ویژه ورزید.


اين عضو مجلس خبرگان رهبري در پايان خاطرنشان كرد: مردم ایران در طول 33 سال گذشته از هیچ تلاشی فروگذار نكردند و با مقاومت خویش در هشت سال دفاع‌مقدس، کشور را در برابر تهدیدات خارجی بیمه کردند و دلاوری‌های مردم موجب شد تا دنیای استکبار با وجود تهدیدات نتواند ضربه‌ای بر ایران وارد کند، چراکه نیک می‌دانند در صورت حمله، تلاویو با خاک یکسان خواهد شد.خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.