حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
اقتصاد مقاومتی، رياضت اقتصادی نيست/ارائه دو طرح در حمايت از توليد ملی


حميدرضا فولادگر با رد هرگونه تشابه ميان اقتصاد مقاومتی و رياضت اقتصادی، گفت: در اقتصاد مقاومتی بر نقش مردمی تأكيد شده است و به نوعی مقاومت در پيشبرد برنامه‌های اقتصادی نظام است. مجلس در راستای حمايت از توليد ملی دو طرح را در دستور كار قرار داده است.

حميدرضا فولادگر، رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملی و نظارت بر اجرای سياست‌های كلی اصل 44، با اشاره به جلسه ويژه اين كميسيون در روزهای شنبه و دوشنبه، اظهار كرد: اين جلسات با دستور تبيين اقتصاد مقاومتی و بهبود فضای كسب و كار تشكيل شده است.

وی همچنين خاطرنشان كرد: در بحث اقتصاد مقاومتی، نتيجه صحبت اين شد كه مجموعه بحث‌هايی كه در كميسيون ويژه در اين دو جلسه، به اضافه مباحثی كه در كميسيون صنايع مطرح شده بود، در مركز پژوهش‌های مجلس جمع‌بندی و به عنوان پيشنهاد و راه حل به مجلس ارائه شود.

رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملی با اشاره به اين‌كه تهيه گزارش نهايی، متضمن ارائه مجموعه‌ای از راه‌كارهای اجرايی است، گفت: هم‌اكنون دو طرح با اهميت دو فوريتی و يك فوريتی در دستور كار مجلس قرار گرفته است و می‌تواند خلأهای قانونی را پر كند و در راستای بحث اقتصاد مقاومتی و حمايت از توليد، وضعيت فعلی اقتصاد را سامان دهد.

وی با اشاره به نقش نظارتی مجلس، افزود: گزارشی در دست تهيه است كه پس از تكميل، توسط هيئت رئيسه مجلس قرائت شود يا در اختيار مسئولين امر قرار گيرد. در بحث اقتصاد مقاومتی و مسائلی كه در نظام ارزی كشور پديد آمده است، مباحثی با رويكرد اصلاح آن در جهت حمايت از توليد مطرح شد كه حمايت از توليد صورت بگيرد.

وی ادامه داد: طرح دوفوريتی حمايت از توليد ملی، فردا در مجلس مطرح می‌شود و مفاد آن اين است كه منابع ايجاد شده از مابه‌التفاوت ارز، به سمت حمايت از توليد سوق پيدا كند و از پرداخت نقدی صرف نظر شود و هدف طرح ديگر كه با يك فوريت مطرح خواهد شد، جلوگيری از فاز دوم هدفمندی يارانه‌هاست.

فولادگر افزود: جلوگيری از فاز دوم هدفمندی يارانه‌ها در اين طرح به اين دليل است كه برای افزايش پرداخت يارانه‌ها در مقطع فعلی، راهی غير از افزايش قيمت‌ها نداريم و اگر فاز دوم هدفمندی فعلاً متوقف نشود و بودجه آن از منابع ديگری تأمين شود، اين قانون با صراحت تأكيد می‌كند كه هيچ منبع ديگری برای افزايش يارانه‌ها نيست و افزايش قيمت‌ها در مقطع فعلی نيز به صلاح نيست.

رئيس كميسيون ويژه حمايت از توليد ملی و نظارت بر اجرای سياست‌های كلی اصل 44 با اشاره به بُعد نظارت، گفت: با توجه به جميع جلساتی كه در طول اين هفته داشته‌ايم، گزارشی را آماده خواهيم كرد كه به هيئت رئيسه تقديم خواهد شد. در بحث بهبود فضای كسب و كار، اگر چه بحثی اضطراری نيست، اما ارتباط مستقيمی با مباحث جاری اقتصادی دارد.

وی افزود: ما معتقديم بسياری از مشكلاتی كه در حوزه اقتصاد و به خصوص بخش توليد وجود دارد، ناشی از عدم فراهم‌آوری شرايط كسب و كار است و اين‌كه رتبه ما در اين خصوص پايين است و موانعی در اين زمينه وجود دارد. ديروز تشكيل كارگروهی با همكاری دولت تصويب شد كه با همكاری دولت، بخش‌های خصوصی و مركز پژوهش‌های مجلس، به بهبود شرايط كسب و كار خواهد پرداخت.

وی با رد هرگونه شبيه‌سازی ميان اقتصاد مقاومتی و رياضت اقتصادی، خاطرنشان كرد: در اقتصاد مقاومتی بر نقش مردمی تأكيد شده است و به نوعی مقاومت در پيشبرد برنامه‌های اقتصادی نظام است كه بر اثر فشارها و تحريم‌ها، از برنامه‌های از پيش تعيين‌شده دست نكشيم. برای اين‌كه بتوانيم تدافع در برابر تهاجم اقتصادی انجام دهيم و برنامه‌های خود را به پيش ببريم، بايد در صحنه اقتصاد از مردم استفاده بيشتری كنيم و به اين معنا، اقتصاد مقاومتی در پی مردمی كردن اقتصاد است نه دولتی كردن آن.

وی همچنين خاطرنشان كرد: چنان كه مقام معظم رهبری مكرراً فرموده‌اند، تكيه اقتصاد مقاومتی بر اجرای سياست‌های اصل 44 قانون اساسی، حمايت از توليد ملی، توجه به اقتصاد دانش‌بنيان است و البته يك بخش آن بهينه‌سازی مصرف و صرفه‌جويی است كه متأسفانه هنوز اقدامات اساسی در اين زمينه صورت نگرفته است و با تشديد فشارهای بين‌المللی، ضرورت اقتصاد مقاومتی روشن‌تر می‌شود.


منبع : خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.