حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
برگزاری آئين افتتاحيه همايش «نقش مبارزه با جرائم اقتصادی در جهاد اقتصادی»

همايش «نقش مبارزه با جرائم اقتصادی در جهاد اقتصادی»، صبح امروز، دوشنبه 18 دی‌ماه، با حضور علی لاريجانی، محسنی اژه‌ای، احمدی مقدم و رئيس مركز پژوهش‌های مجلس در سالن مدرس وزارت امور اقتصادی و دارايی برگزار شد.

همايش نقش مبارزه با جرائم اقتصادی در جهاد اقتصادی صبح امروز، دوشنبه، 18 دی‌ماه، با حضور علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی، محسنی اژه‌ای، دادستان كل كشور، احمدی مقدم و كاظم جلالی، رئيس مركز پژوهش‌های مجلس، در سالن مدرس وزارت امور اقتصادی و دارايی برگزار شد.

براساس اين گزارش، بهزاد پورسيد، دبير علمی اين همايش، ضمن تشكر و قدردانی از مسئولان حاضر در جلسه اظهار كرد: اگر دست مفسدان اقتصادی كوتاه نشود و انحصارگرايان طرد نشوند، سرمايه‌گذاران و افرادی كه به دنبال اشتغال سالم هستند، مايوس خواهند شد و به راه‌های غير قانونی ترغيب می‌شوند.

وی با اشاره به بيانات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: ايده مبارزه با جرائم اقتصادی به تبع فرمايشات مقام معظم رهبری، توسط فرمانده پليس آگاهی تهران مطرح شد و در اين زمينه برگزاری اين همايش در دستور كار قرار گرفت و شايد اين همايش جزء همايش‌های نادری باشد كه پيش از رسيدن مقالات به دبيرخانه كار علمی خود را آغاز كرد. جرائمی نظير زمين‌خواری، سوء استفاده از تسهيلات بانكی و تعريف جرائم اقتصادی در دستور كار قرار گرفت و كارگاه‌هايی با حضور كارشناسان برگزار شد. جمعاً 110 چكيده مقاله به دبيرخانه رسيده است كه 16 مقاله به عنوان مقالات برتر همايش انتخاب شده و 8 مقاله نيز به صورت شفاهی ارائه خواهند شد. وی افزود: آنچه در نشست‌های علمی كميته تخصصی همايش به آن رسيديم و تجربه ساير كشورهای هم نشان می‌دهد، اين است كه در خصوص تعريف جرم اقتصادی مشكل داشته‌ايم و ساماندهی لازم نيز در راستای مبارزه با جرائم اقتصادی نداشته‌ايم. به نظر می‌رسد ابعاد جرائم اقتصادی و ابعاد مختلفی كه می‌تواند در امنيت اجتماعی نقش داشته باشد، نيازمند بررسی جدی است.

وی ادامه داد: جرائم اقتصادی امروز در مقابل جرائم سنتی هستند كه ديگر با خشونت و زور همراه نيستند بلكه با تقلب، جعل اسناد و استفاده از هوش و تدبير بالای هستند و دانش اقتصادی و حقوقی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

وی خاطر نشان كرد: بر اين اساس زمينه‌های جرائم اقتصادی بايد مورد توجه قرار بگيرد. توجه به خلاء‌های قانونی، ناكارآمدی قانون، چالش‌های فساد زايی قانونی و ضعف نظارت بايد مورد توجه جدی قرار بگيرد كه مقابله با آنها نيازمند برنامه‌ای است در سطح فردی، جمعی و سازمانی است.

براساس اين گزارش اولين سخنران افتتاحيه اين همايش احمدی مقدم بود كه با اشاره به به آياتی از قرآن كريم در خصوص امنيت اقتصادی خاطر نشان كرد: در آيات قرآن دو جنبه امنيت مورد توجه قرار گرفته است. كه يكی فرار از گرسنگی و ديگری فرار از خوف و وحشت جامعه است. امنيت در واقع معنای رفع دغدغه و نگرانيهاست.

وی ادامه داد: آنچه كه به عنوان امنيت اقتصادی مورد بحث ما قرار گرفته، اقتصاد امنيتی شده نيست، زيرا چنين چيزی مطلوب هيچ كس نيست. در اين‌جا امنيت اقتصادی مطرح است كه همه‌ نيروهای فعال جامعه در آن مشاركت دارند. امنيتی كردن فضای اقتصادی در تقابل با امنيت اقتصادی است و منظور ما از امنيت اقتصادی شرايطی است كه بالندگی برای سرمايه‌گذاران توليد و اشتغال وجود دارد. اكنون پس از 34 سال از آغاز انقلاب اسلامی، شرايط امنيتی كه مانع توليد و سرمايه‌گذاری باشد، وجود ندارد و اكنون زمانی است كه بايد امنيت در حوزه اقتصاد را ايجاد كنيم.

براساس اين گزارش، علی لاريجانی، ديگر سخنران افتتاحيه اين همايش بود كه با اشاره به اهميت مبارزه با جرائم اقتصادی در شرايط فعلی كشور، اظهار كرد: كشوری كه به دنبال پيشرفت همراه با عدالت باشد، نيازمند نظريه‌ای منسجم برای مبارزه با جرائم اقتصادی است، زيرا پيشرفت واقعی نيازمند اولاً چشم‌اندازی ملموس و ثانياً سياست‌گذاری لازم است.

وی ادامه داد: در اين زمينه كارهايی انجام شده كه سند چشم‌انداز يكی از آن‌هاست و نكته ديگری كه بايد به آن توجه كرد، امنيت پايدار برای سرمايه‌گذاری است كه اگر نباشد، حضور مردم در اقتصاد با خلأ مواجه می‌شود و در واقع عدم امنيت اقتصادی از علل موجبه فساد است.

وی افزود: رشوه‌خواری، ربا و پولشويی از پديده‌های مهم جرائم اقتصادی هستند كه مبارزه با آن‌ها نيازمند كاووشی جدی همراه با توجه به ابعاد مختلف آن است.

براساس اين گزارش، محسنی اژه‌ای، از ديگر سخنرانان افتتاحيه اين همايش، ضمن تشكر از فعاليت‌های نيروی انتظامی در برخورد با جرائم متنوع اظهار كرد: فساد اداری، فساد اقتصادی، فساد سياسی اگر در هر نظامی پيدا شود، مرضی مسری است. فساد مثل خوره پيش می‌رود و سرايت می‌كند و فساد اقتصادی به طور مشخص فساد فرهنگی و فساد اقتصادی و سياسی و اخلاقی را به دنبال دارد و بر همين اساس مبارزه با فساد از اصول حاكميت ماست. اگر می‌خواهيم عدالت تحقق پيدا كند، لاجرم بايد با فساد مبارزه شود و چنانچه فساد اقتصادی در جهت فساد سياسی قرار گيرد، می‌تواند به طور جدی خطرناك باشد.

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.