حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
بررسی سيره عالمان دينی و نخبگان اقتصادی در حمايت از توليد ملی

كتاب «حمايت از توليد ملی در سيره عالمان دينی و نخبگان ملی» نوشته علی محمدی متكازينی و سيدمحمدحسين حسينی‌هرندی به همت مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران منتشر شد.

كتاب «حمايت از توليد ملی در سيره عالمان دينی و نخبگان ملی» به قلم علی محمدی متكازينی و با همكاری سيدمحمدحسين حسينی‌هرندی مشتمل بر دو فصل منتشر شده است. مؤلف پس از ذكر مقدمه به بحث از «كلياتی در باب توليد و بررسی انديشه اسلامی» در فصل اول می‌پردازد و فصل دوم به بررسی «حمايت از توليد ملی در سيره عالمان دينی و نخبگان ملی» می‌پردازد.

در بخشی از اين اثر می‌خوانيم: حركت جامعه بشری به سوی معنويت و رسوخ دين در جنبه‌های مختلف زندگی، در عصر جاری رو به فزونی و گسترش است؛ چرا كه قدرت معنوی و اجتماعی دين، در كاهش ستم و گرايش هرچه بيشتر ملت‌ها به مبارزه با يغماگران اقتصادی و غاصبان سمت‌های سياسی، بزرگ‌ترين نقش را داشته است. عالمان دين را به عنوان مفسران و مترجمان و پاسبانان امانت آسمانی و سخن خدا می‌شناسند. ازاين‌رو، روحانيت شيعه، هميشه قدرتی الهی و مردمی بوده‌اند كه با عنايت الهی و حمايت مردمی، قدرت‌های استبدادی و استعماری و صاحبان زر و زور را در دنيای اسلام مهار كرده و با شيوه‌های گوناگون، مظلومان را از چنگ ظالمان رها بخشيد‌ه‌اند.

مؤلف در فصل نخست اين اثر می‌نويسد: اسلام به مسائل اقتصادی اهميت فراوانی داده و وجود باب‌های متعدد مربوط به مبادله‌‌های مالی در فقه و قوانين اسلامی، حكايت از اين دارد كه اقتصاد، در اسلام امری باارزش و كانونی است. اهميت مسائل اقتصادی، تنها از اين نظر نيست كه تأمين آزادی و استقلال و زندگی مادی مردم، بدون آن امكان ندارد، بلكه از اين نظر نيز هست كه با مسائل زيربنايی جامعه، حتی با مسائل اخلاقی پيوند نزديكی دارد. جريان يك اقتصاد سالم در پيكر اجتماع، همچون جريان خون سالم در كالبد انسان است.

وی می‌افزايد: در مكتب اسلام، هدف از توليد در اقتصاد فردی و خانوادگی، در ارتباط با اهداف اقتصادی جامعه است؛ چرا كه در جهد و پشتكار يك فرد مسلمان، خدمت به جامعه، تعاون، ايثار و كسب رضايت الهی، مطرح و نياز ديگران نيز برطرف می‌شود.

پس به ديگر سخن، می‌توان گفت كه توليد به طور كلی، دارای دو بعد است: مادی و معنوی. در بعد مادی، مواد طبيعی، كار انجام شده، ابزار مورد استفاده و خدمات پس از توليد مطرح می‌شود. مباحثی نيز چون انگيزه‌های اعتقادی و انسانی، هدف از انجام دادن كار و كاربرد و انديشه در جريان توليد، به بعد معنوی توليد اختصاص دارد. در هر حال، حكومت اسلامی ايجاد شده است و بايد به هر شيوه كه می‌توان، مسير استقلال اقتصادی را يافت و پيمود. بديهی است استقلال سياسی، ملازم با استقلال اقتصادی است.

يادآور می‌شود، كتاب «حمايت از توليد ملی در سيره عالمان دينی و نخبگان ملی» نوشته علی محمدی متكازينی و سيدمحمدحسين حسينی‌هرندی به همت مركز پژوهش‌های اسلامی صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در 216 صفحه با قيمت 6500 تومان در شمارگان 1200 نسخه منتشر شده است.

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.