حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
تولید علم نافع در دانشگاه‌ها در راستای حمایت از تولید ملی است


کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار نوروزی با جمعی از کارکنان این وزارتخانه با بیان اینکه در سال 90 موفقیت‌های زیادی در عرصه علم و فناوری داشتیم ابراز امید واری کرد در سال 91 که سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است با تولید علم نافع و حل مشکلات حوزه‌های کاربرد، شاهد نقش بیشتر آموزش عالی در اقتدار کشور باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری و تسریع در پاسخ به درخواست‌های مردمی بویژه در سفرهای استانی دولت اظهار داشت: در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی هستیم تا درخواست‌های مردمی از این وزارت در راستای وظایف وزارت علوم و منطبق بر قوانین کشوری بوده و با توانایی و امکانات همخوانی داشته باشد.

وزیر علوم ضمن تاکید مجدد بر اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: منظور ما از اسلامی شدن دانشگاه‌ها جاری شدن احکام اسلامی در مراکز آموزش عالی است زیرا انقلاب اسلامی مردم ایران که در راستای نهضت انبیا صورت گرفت، برای جاری شدن احکام اسلامی بود.

وی اظهار داشت: خصومت استکبار و صهیونیسم با ملت ایران و جامعه دانشگاهی اصالتاً به دشمنی طاغوت و استکبار جهانی با دین و احکام الهی برمی‌گردد و آنان با ماهیت اسلام و احکام الهی مشکل دارند لذا با علم توامان با دین و ایمان یعنی علم جهت دار که در راستای تعالی بشریت به کار گرفته شود و نیز تولید علمی که نافع بوده و مشکلات و معضلات حوزه کاربرد و صنعت کشور را حل کند مقابله می‌کنند.

وزیر علوم در ادامه افزود: هر تعداد دانشگاه درست شود اما در آن فرهنگ و نگرش غربی و زیر بنای فکری مادی را ترویج کرده و جوانان را با نگاه به غرب تربیت کند، آنها نه تنها مخالفت نمی‌کنند و سد هم ایجاد نمی‌کنند، بلکه تشویق هم می‌کنند اما اگر دانشگاهی بخواهد علوم را از منظر اسلام تعریف کرده و بر اساس ارزش‌های اسلامی به کار گیرد و فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی را در مناسبات درون دانشگاهی ترویج کند، مورد خشم و غضب استکبار و تحریم و ....قرار می‌گیرد که البته دانشگاهیان ما همان گفته شهید مظلوم دکتر بهشتی را سر لوحه قرار داده‌اند که " به آمریکا بگویید از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر".

وزیر علوم با اعلام اینکه به برکت خون شهدای جهاد علمی بسیاری از تلاش‌های دو سه دهه قبل در دوسال گذشته به ثمر نشست گفت: تطمیع، تهدید، تخریب، ترور شخصیتی و نهایتا حذف و ترور فیزیکی راهکارهای استکبار برای مقابله با مخالفان است که در همین راستا آنان با حذف فیزیکی دانشمندان ما به دنبال ضربه زدن به رشد علمی ایران اسلامی بودند غافل از اینکه در مکتب اسلام شهادت نه تنها انگیزه ایجاد می‌کند و این انگیزه به کسب موفقیت‌های دیگر منجر می‌شود، بلکه به کارها و تلاش‌های دانشمندان دیگر کشورمان برکت نیز خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و مدیریت آن علیرغم برخی مشکلات که در هر کار اجرایی امکان دارد وجود داشته باشد، خدمات قابل توجهی برای آموزش عالی کشور انجام دادند، گفت: آقای دکتر جاسبی زحمات زیادی برای آموزش عالی کشور در طول حدود سی سال مدیریت بر دانشگاه آزاد کشیده‌اند که بر هیچ کس پوشیده نیست و انصاف این است که از مدیری با قابلیت ها و سخت کوشی‌های ایشان تقدیر و تشکر کرد.

وی در ادامه افزود: هدف شورای عالی انقلاب فرهنگی از ایجاد تغییرات در اساسنامه و مدیریت این دانشگاه پس از حدود سی سال، دمیدن روح تازه در این دانشگاه، ایجاد پویایی بیش از پیش، خدمات رسانی مناسب تر و نیز پاسخگو بودن این دانشگاه به مراجع قانونی نظیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همانند سایر مراکز آموزش عالی بود.


منبع:خبرگزاری فارس


 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.