حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
بايد كشور را با توليدات داخلي خودمان اداره كنيم


رييس‌جمهور با تاكيد بر اين‌كه بايد به نحوي حركت كنيم كه كشور را با توليدات داخلي خودمان اداره كنيم بر صادر كردن توليدات ايراني به تمام دنيا تصريح كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به مشهد مقدس، محمود احمدي‌نژاد كه در راستاي اولين سفر پروژه‌اي خود در سال 91 به مشهد سفر كرده، با اشاره به توانمندي‌هاي ملت ايران و اهميت ساختن ايران، گفت: در راه ساختن ايران بايد به موضوع توليد توجه ويژه‌اي داشت و از محورهاي اصلي ساختن، توليد است و بايد توليد را بالا برد.

وي با بيان اين‌كه در سال‌هاي پس از انقلاب گام‌هاي بلندي در راستاي افزايش توليد برداشته شده است، گفت:‌ در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي صادرات غيرنفتي ايران كمتر از يك ميليارد دلار در سال بود. در ابتداي دولت نهم اين رقم به 6/8 ميليارد دلار در سال رسيد، در حالي كه ميزان واردات ما بيش از 36 ميليارد دلار بود و در واقع نسبت اين دو، يك به پنج بود. احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه هميشه برابر كردن ميزان صادرات و واردات در كشور و حتي افزايش ميزان صادرات نسبت به واردات جزء آرزوهاي اقتصادي مديران كشور بوده، گفت: با عزم ملي و همتي كه در كشور وجود دارد، در حال حاضر رقم صادرات غيرنفتي ما به بيش از 46 ميليارد دلار رسيده است و ميزان وارداتمان كمتر از 60 ميليارد دلار است و نسبت قبلي كه يك به پنج بود، در حال حاضر سه به چهار شده است. رييس‌جمهور در ادامه با ابراز اميدواري از اين‌كه در سال 91 صادرات‌مان افزايش بيشتري پيدا كند، گفت: اميدواريم به مرحله‌اي برسيم كه ميزان صادرات و واردات‌مان برابر شود و در گام‌هاي بعدي ميزان صادرات‌مان از واردات‌مان بيشتر شود و درآمدهاي نفتي‌مان در راستاي سرمايه‌گذاري‌هاي اصلي خرج شود. وي با بيان اين‌كه ما بايد به نحوي حركت كنيم كه كشورمان را با توليدات داخلي خودمان اداره كنيم و توليدات ايراني را نيز به تمام دنيا صادر كنيم، گفت: در حال حاضر بيش از 80 كشور توليدات ايراني را دريافت مي‌كنند و ما بايد توليدات‌مان را در عرصه جهاني با كيفيت خوب و قيمت رقابتي عرضه و در اين راستا حركت كنيم. احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به نامگذاري سال 91 با عنوان سال توليد ملي از سوي مقام معظم رهبري و تاكيداتي كه در اين راستا صورت گرفته است،‌تصريح كرد: دولت در كنار برنامه‌هاي خود، دو برنامه مشخص را در اين راستا تنظيم كرده است.

وي برنامه اول را توجه ويژه به كشاورزي عنوان كرد و افزود: برخي در كشور در طول چهار دهه بر اين باور بودند كه ظرفيت توليد كشاورزي كشور ما پر شده و امكان گسترش ندارد، در حالي كه اين تصور درست نيست.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه كشاورزي ما ظرفيت گسترش هر چه بيشتر و اشتغال بيشتر را دارا است، به مولفه‌هاي لازم براي امر كشاورزي و توسعه آن يعني زمين، آب، نيروي انساني باهمت و منابع مالي اشاره كرد و گفت: ما در ايران زمين كم نداريم، 36 ميليون هكتار زمين قابل كشت در ايران هست كه در حال حاضر در حدود 18 ميليون آن كشت صورت مي‌گيرد و 18 ميليون هكتار زمين دست نخورده در كشور وجود دارد. احمدي‌نژاد در ادامه با اهميت آب در امر كشاورزي اشاره كرد و گفت: برخي مي‌گويند كشور ايران كم ‌آب و خشك است و نمي‌توان در آن كشاورزي كرد.

وي افزود: متوسط بارش در كشور ما 250 ميليمتر است. ما 90 ميليارد متر مكعب آب در زمينه كشاورزي مصرف مي‌كنيم و از آن نزديك به 118 ميليون تن محصول مي‌گيريم يعني هر كيلو محصول 800 الي 900 كيلو آب مصرف مي‌كند.

رييس‌جمهور گفت: ما در كشور آب داريم، ولي از آن به درستي استفاده نمي‌كنيم و بايد شيوه آبياري در كشور را درست كنيم. احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه دولت در سال 90، هزار و 500 ميليارد تومان يارانه براي تغيير شيوه آب اختصاص داد و تا 85 درصد در اين زمينه يارانه پرداخت كرديم ، يادآور شد: امسال نيز اين ميزان اگر لازم باشد زيادتر مي‌شود. وي تصريح كرد:با تغيير شيوه كشاورزي، ميزان محصولات كشاورزان نيز افزايش پيدا مي‌كند.

احمدي‌نژاد گفت: البته در برخي از مناطق مثل كوير مركزي ما آب كم داريم و دولت براي مهار تمام آب‌هاي كشور برنامه دارد و دو سه طرح ملي و فراملي در زمينه افزايش آب كشور و انتقال آب در نظر گرفته است. رييس‌جمهور افزود: در اين راستا توافقنامه‌اي بين سه كشور تاجيكستان، افغانستان و ايران به امضا رسيده است كه آب تاجيكستان از مسير افغانستان به ايران منتقل شود و اين آب براي خراسان است و كارگروه مشتركي تحقق اين كار را دنبال مي‌كند. وي در ادامه به دو طرح ملي در اين زمينه اشاره كرد و گفت: دولت براي انتقال آب از درياي عمان و انتقال آب از درياي مازندران برنامه‌ريزي كرده و به زودي عمليات اجرايي آن آغاز مي‌شود، اين انتقال آب براي شش هفت استاني صورت مي‌گيرد كه در اطراف كوير هستند مانند خراسان رضوي، خراسان جنوبي، كرمان، يزد، اصفهان،‌ قم و سمنان. گرچه اين مناطق در حال حاضر نيز با آبي كه در اختيار دارند بهترين محصولات را نيز توليد مي‌كنند.

احمدي‌نژاد به مقوله امكانات مادي و پول در زمينه كشاورزي اشاره كرد و گفت: در حال حاضر حجم اقتصاد ايران هزار و 250 ميليارد تومان است و اگر از اين مقدار مثلا پنج درصد از آن به امر كشاورزي اختصاص داده شود، انقلابي در اين زمينه رخ مي‌دهد.

رييس‌جمهور با رد ادعاي برخي مبني بر اين‌كه ايران پول ندارد، تصريخ كرد: طي دو سال اخير 35 ميليارد دلار در صندوق توسعه ملي ذخيره شده و انشاءالله اين رقم تا پايان سال به رقم 55 ميليارد دلار مي‌رسد.

وي افزود: در سال 90، 10 درصد از موجودي صندوق توسعه ملي براي حمايت از كشاورزي اختصاص داده شد و دولت در اواخر سال سه هزار و 600 ميليارد تومان به حساب بانك كشاورزي براي حمايت از كشاورزان واريز كرد و بانك كشاورزي خود همين مقدار را به ميدان آورد و هفت هزار و 200 ميليارد تومان براي حمايت از كشاورزي و ارائه به كشاورزان با سود پايين در نظر گرفته شد و امسال ميزاني كه از صندوق توسعه ملي براي حمايت از كشاورزي اختصاص داده خواهد شد، انشاءالله با حمايت نمايندگان مجلس 25 درصد خواهد بود.

احمدي‌نژاد در ادامه با اشاره به نيروي انساني خوبي كه در كشور در زمينه امر كشاورزي وجود دارد،‌گفت: دولت تصميم دارد كه در سال 91 دو ميليون هكتار به زمين آبي كشور اضافه كند و با توجه به امكاناتي كه در كشور وجود دارد، اين امر امكان‌پذير است.

رييس‌جمهور يكي از مشكلات موجود در كشور را، ساختار اداري عنوان كرد و با تاكيد بر اهميت اصلاح اين ساختارهاي اداري، گفت: در راستاي حل اين موضوع در زمينه كشاورزي ستادهايي در استان‌ها و شهرستان‌ها تشكيل داده شده است و اختيارات وزير كشاورزي و وزير نيرو در اين زمينه به شخص استاندار و آقاي فرماندار واگذار شده است، تا آنها با تشخيص خودشان و با رعايت ضوابط زمين‌ها را شناسايي و واگذاري كنند، همچنين در زمينه تخصيص آب و ارائه مجوزهاي لازم در زمينه مسائل محيط زيستي و بهداشتي با رعايت ضوابط لازم، هماهنگي‌هاي لازم در حال ايجاد شدن است.

وي با بيان اين‌كه از دو ميليون هكتار، 140 هزار هكتار آن سهم استان خراسان رضوي است، گفت: اين افزايش هكتار زير كشت باعث ايجاد شغل خواهد شد.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با انتقاد از بزرگ شدن بي‌رويه برخي از شهرها گفت: هر چقدر شهرها بزرگتر مي‌شوند اين به معناي افزايش مصرف بدون توليد است.

رييس‌جمهور در ادامه به اهميت موضوع صنعت در امر افزايش توليد ملي و توجه دولت در اين زمينه اشاره كرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر صنعت ما وابسته به كمك‌هاي دولتي شده است، در صورتي كه اين درست نيست و بايد ما در عرصه صنعت كشورمان با برنامه‌ريزي‌هايي كه انجام مي‌شود جهش ايجاد كنيم.

وي با اشاره به ميزان صادرات صنعت كشورمان گفت: يكي از نمونه‌هاي كار صنعت ايراني، صنايع دستي ماست و به نظر من هنرمندانه‌ترين و بهترين صنايع دستي مربوط به مردم ايران است.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه پايه صنعت در كشور را غلط پايه‌گذاري كرده‌اند، گفت: در كشور صنعت مونتاژ ايجاد شد و صنعت خودمان رشد چنداني نكرد و از طرف ديگر نيز ديديم كه صنعت وابسته به كمك‌هاي دولتي شد. رييس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: ما همان‌طور كه در زمينه بيوتكنولوژي، نانوتكنولوژي و ديگر زمينه‌هاي مختلف علمي در رده‌هاي بالاي جهاني قرار گرفته‌ايم، عرصه صنعت نيز بايد اينگونه باشد. امروز نام ايران براي ملت‌ها نام خوشايندي است و آنها به ملت ايران علاقمندند.

وي با بيان اين‌كه ما بايد در زمينه صنعت به رشد خوبي برسيم و جهش كنيم، گفت: اين موضوع شدني است و اين امر نيازمند عزم ملي است.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه همه بايد براي ساختن كشور و افزايش توليد ملي تلاش كنند، گفت: اين فكر كه هر كس فقط به فكر خودش باشد جزء فرهنگ ملت ايران نيست.

پيش از صحبت‌هاي رييس‌جمهور، نيكزاد وزير راه و شهرسازي و همچنين استاندار خراسان رضوي به ايراد سخنراني پرداختند.

در اين مراسم همچنين سرود ملي مسكن مهر در حضور رييس‌جمهور پخش شد.

رييس‌جمهور كشورمان صبح امروز(شنبه) در راستاي اولين سفر پروژه‌اي خود در سال 91 وارد مشهد شد و در جريان افتتاح چندين پروژه مربوط به مسكن مهر و راه، بر اهميت توليد ملي تصريح و به تشريح برنامه‌هاي ويژه دولت در اين راستا پرداخت.

منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.