حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
رونمايی از مجموعه مقالات چهارمين همايش ماليات‌های اسلامی

مجموعه مقالات چهارمين همايش ماليات‌های اسلامی با عنوان «الگوی ماليات‌های اسلامی» با نظارت علمی سيدكاظم صدر، دبير علمی همايش در حاشيه پنجمين همايش ماليات‌های اسلامی رونمايی شد.مجموعه مقالات چهارمين همايش ماليات‌های اسلامی با عنوان «الگوی ماليات‌های اسلامی» با نظارت علمی سيدكاظم صدر، دبير علمی همايش و ويراستاری محبوبه سبزرو در حاشيه برگزاری پنجمين همايش ماليات‌های اسلامی رونمايی شد.

در بخشی از اين اثر می‌خوانيم: برگزاری موسق و مستمر همايش‌های ماليات اسلامی، رفته رفته آن را به يك سنت حسنه و پايدار تبديل كرده است كه البته به همت مديران سابق و لاحق سازمان امور مالياتی چنين دستاورد ارجمندی حاصل شده است. همايش چهارم، همانند همايش‌های پيشين، رشد تكاملی خود را هم از گسترش مباحث و مشاركت ذينفعان و هم از جنبه كيفيت و تنوع مطالب دنبال كرده است.

سيدكاظم صدر در اين نوشته با اشاره به محورهای چهارمين همايش ماليات اسلامی می‌نويسد: محورهای اين همايش با توجه به مسائل و موضوعات مورد توجه سازمان امور مالياتی طراحی شده است. محور اول به بررسی ماليات‌های موجود از نظر موازين فقهی می‌پردازد و هدف اين آن نقد و ارزيابی قانون و شيوه‌های اخذ ماليات‌های كنونی و نيز ارائه راهكارهای لازم برای رفع موانع و شبهات فقهی است.

محور دوم، ارزيابی مشوق‌های مالياتی از نظر عدالت اجتماعی و كارائی اقتصادی است و محور آخر به بررسی نحوه حمايت‌های مالياتی از كمك‌های خيريه اختصاص دارد كه با طرح و بحث آن ‌می‌توان به عرضه اين خدمات ارزشمند و مؤثر توسعه و تداوم بخشيد.

بر اساس اين گزارش، برخی از مقالات اين مجموعه عبارتند از: «حكم جريمه‌های تاخيری ماليات‌ها از منظر شرع مقدس اسلام»، نوشته محمد قائينی و محمدعلی احمدی، «اصلاح ساختار و بسط پايه‌های مالياتی در تطبيق با الگوی ماليات‌های اسلامی با تاكيد برماليات برعايدی سرمايه» به قلم مجيد رضايی دوانی و علی اكبر خادمی جامخانه، «ماليات و مشوق مالياتی در گردونه عدالت اجتماعی»، نوشته حسن آقانظری، اله‌محمد آقايی و سيدحميد جوشقانی.

«ملاحظات اجرايی در پياده سازی ماليات های اسلامی» به قلم سيدضياء‌الدين كياء‌الحسينی، «بازنگری لايحه ماليات‌های مستقيم از منظرفقه اسلامی» نوشته محمد حبيبيان نقيبی، ناصر الهی، مجتبی باقری تودشكی و احمد زمانی، «تجارب كشورهای منتخب اسلامی در جمع آوری بر زكات» نوشته محبوبه سبزرو و محمدقاسم رضايی و «مشخصه‌های نظام مالياتی در سيره نبوی: دلالت‌هايی به منظور اصلاح نظام مالياتی كشور» نوشته غلامرضا مصباحی مقدم از ديگر مقالات اين شماره هستند.

اين گزارش می‌افزايد: «مدل‌سازی رابطه ماليات‌های منصوص (خمس و زكات) و حكومتی با استفاده الگوی نسل‌های هم‌پوشان» به قلم كاظم ياوری، حسين ميسمی، مهدی قائمی اصل و حسين توكليان و «ويژگی‌های ماليات و ماليات‌های اسلامی در طرح »الگوی توسعه اسلامی ـ ايرانی»، نوشته غلامرضا مظلوم و حسين عينی مله كبودی از ديگر مقالات اين اثر هستند.

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.