حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
ضرورت ارتقای دستگاه‌های چاپ قرآن در سال توليد ملی

دبير شورای فرهنگ عمومی كشور با اشاره به راهكارهای تحقق فرمايشات مقام معظم رهبری درباره شعار سال 91، اظهار كرد: در اين راستا بايد به دنبال رفع مشكلات صنعت چاپ كشورمان باشيم.

منصور واعظی، دبير شورای فرهنگ عمومی كشور، با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری درباره نامگذاری سال 91 با عنوان «توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه ايرانی» اظهار كرد: انتخاب عنوان سال 91 از سوی مقام معظم رهبری، يك شعار اقتصادی است؛ چرا كه موضوعاتی همچون توليد، كار و سرمايه در مباحث اقتصادی قابل طرح و بررسی است، اما ذات اين شعار جنبه فرهنگی دارد.

وی افزود: زمانی كه موضوع توليد مطرح و مصرف كالای ايرانی مطالبه می‌شود، به اين معنی است كه بايد بررسی كنيم كه چطور می‌توانيم تغيير نگرش از مصرف كالای خارجی را به مصرف كالای ايرانی در ميان آحاد جامعه ايجاد كنيم.

دبيركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور با اشاره به رسالت اصلی حوزه فرهنگ به منظور تحقق شعار سال 91 تصريح كرد: وظيفه حوزه فرهنگ تغيير نگرش‌ها، باورهای افراد از مصرف كالای خارجی به مصرف كالای ايرانی است.

وی عنوان كرد: به نظر می‌رسد اگر صاحب سرمايه با دقت لازم كالايی را توليد كند كه استانداردی بهتر از كالای مشابه خارجی داشته باشد، به طور طبيعی گرايش عمومی جامعه به مصرف كالای ايرانی بيشتر خواهد شد.

واعظی اظهار كرد: اگر صاحبان سرمايه، كارخانجات و صنعت كشورمان درباره مصرف كالای داخلی كه كتاب‌های تأليفی از آن جمله است دقت داشته باشند، در توليد كالا از سود زودگذر بگذرند و سود بلندمدت را هدف قرار دهند و كالايی را توليد كنند كه از مشابه خارجی، استاندارد بهتری داشته باشد، می‌توان زمينه تحقق شعار سال را فراهم كرد.

وی با اشاره به غنای آثار ايرانی در برابر ترجمه‌های خارجی گفت: برای تغيير نگرش آحاد جامعه نيازمند فعاليت‌های فرهنگی هستيم. اگر در خلق اثر دقت و وجدان كاری بيشتری وجود داشته باشد، قطعاً اثری پديد می‌آيد كه دارای متقاضی مصرف بيشتری خواهد بود. در حوزه كتب دينی اين حساسيت بيشتر به چشم می‌خورد، چرا كه نويسندگانی می‌توانند به نگارش آثار مناسب برای مردم كشورمان همت بگمارند كه با دين و آئين اسلام و قرآن آشنا باشند تا بتوانند اثری در خور شأن ملت مسلمان ايران بنويسند.

دبيركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور تصريح كرد: فرمايشات مقام معظم رهبری و نامگذاری‌ هر سال از سوی ايشان تكاليفی برای دستگاه‌های صنعتی، اقتصادی و بازرگانی كشور ايجاد می‌كند، اما وظيفه دستگاه‌های فرهنگی برای تحقق اين شعار مهم و تعيين‌كننده است و در ذات اين نامگذاری، تكاليف جدی برای دستگاه‌های فرهنگی ايجاد می‌شود تا آنها بتوانند اين تغيير گرايش را ايجاد كنند.

دبير شورای فرهنگ عمومی جامعه تصريح كرد: در نخستين جلسه شورای فرهنگ عمومی، دستور اول جلسه درباره نامگذاری سال 91 بود كه نقطه نظرات اعضای شورای فرهنگ عمومی نسبت به تكاليف دستگاه‌های فرهنگی ـ اجتماعی در قبال اين نامگذاری جمع‌آوری و پس از آن مطالبی تنظيم شد كه قرار است پيش‌نويس مطلب مصوبه شورا تنظيم و برای اعضای شورای فرهنگ عمومی ارسال شود تا از اين طريق به دستگاه‌ها ابلاغ شود.

وی عنوان كرد: در حوزه نشر و در بخش‌هايی همچون تأليف مشكل چندانی وجود ندارد و سالانه 70 هزار جلد كتاب و صدها نشريه، هفته‌نامه، ماهنامه و فصلنامه منتشر می‌شود. عمده‌ترين مشكل در صنعت نشر كشور آن است كه بيشترين تجهيزات چاپخانه‌ای كشور، وارداتی است و اين موضوع در چاپ قرآن كريم نيز مشاهده می‌شود كه بايد نسبت به ارتقای آن با توجه به شعار سال اقدام كنيم. ايران به عنوان كشوری بزرگ در حوزه صنعت نشر، از نظر چاپ، صحافی، تكثير و امكانات توليد كتاب و نشريه در داخل كشور با ضعف‌هايی روبرو است.

واعظی اظهار كرد: همه دستگاه‌های موجود در چاپخانه‌ها از خارج كشور وارد شده است كه اميدواريم مسئولان حوزه نشر به فكر اين مسئله باشند و با توجه به اينكه اكنون نسل جديدی در تجهيزات شكل می‌گيرد، اگر به اين حوزه ورود پيدا كنيم و از جنبه فناوری وارد شويم، شرايط و فرصت مناسبی در كشور فراهم می‌شود و شاهد رونق صنعت نشر داخلی خواهيم بود.


منبع: خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)

 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.