حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
فرهنگ ايثار و شهادت پشتوانه عملياتی‌شدن شعار توليد ملی
عضو شورای مركزی جمعيت ايثارگران با تبيين شعار سال گفت: فرهنگ ايثار و شهادت و آنچه كه ما در دوره‌های مختلف انقلاب و در فراز و فرود حوادث امتحان كرديم اندوخته بسيار ارزشمندی است كه می‌تواند پشتوانه عملياتی‌شدن شعار توليد ملی شود.

مجتبی شاكری، عضو شورای مركزی جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامی درباره ضرورت تبيين ابعاد شعار «توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه ايرانی» گفت: معتقدم مباحث مختلفی درباره شعار امسال مطرح شده است كه بخش‌های گوناگون متناسب با مأموريت و وظيفه خود در اين‌باره اظهارنظر كرده‌اند كه در جای خود ارزشمند است.

وی افزود: اما من می‌خواهم از زاويه‌ای ديگر به اين امر بپردازم. معتقدم روحيه و انگيزه پيشرفت و رسيدن به افق‌های تعيين‌شده از الزامات تحقق اين شعار است. به عبارتی تحقق شعار امسال نيازمند بهره‌مندی از روحيه‌ای خاص است تا بتواند انسان‌هايی كه در مسير توليد، كار و سرمايه‌گذاری هستند به حركت در بياورد.

شاكری اظهار كرد: به نظر می‌رسد فرهنگ ايثار و شهادت و آنچه كه ما در دوره‌های مختلف انقلاب و در فراز و فرود حوادث امتحان كرديم اندوخته بسيار ارزشمندی است كه می‌تواند پشتوانه عملياتی شدن شعار توليد ملی شود؛ يعنی كار فرهنگی برای ترويج روحيه‌ای كه جامعه متناسب با آن وارد عرصه كار و توليد شود.

وی ادامه داد: به نظر من اين مسئله هم از آموزه‌های قرآنی ما برای دستيابی به پيشرفت است و هم ما الان مجموعه‌هايی مانند بنيادشهيد، بنياد حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و حوزه هنری در كنار شورای انقلاب فرهنگی داريم كه موضوع كار آنها فرهنگی است كه می‌توانند در جهت ترويج و اشاعه چنين روحيه و انگيزه‌ای اقدامات مطلوبی انجام دهند.

عضو شورای مركزی جمعيت ايثارگران عنوان كرد: البته اگر از مباحث نظری اين مسئله عبور كنيم انعكاس اين نوع روحيه در ميان آحاد افراد جامعه از طريق توليدات هنری از قبيل شعر، نماهنگ، فيلم و سريال امكان‌پذير است كه می‌تواند در بطن خود بهره‌گيری از اين روحيه برای رسيدن به قله‌های پيشرفت را منتقل كند و نشان دهد داشتن روحيه ايثار و شهادت‌طلبی سختی‌های راه را آسان می‌كند و مشكلاتی را كه معمولا در انجام امور پيش می‌آيد را مرتفع سازد.

شاكری درباره چگونگی تبديل شعار سال به يك ارزش و باور فراگير دينی و ملی در جامعه گفت: ما واقعا به خاطر اينكه بتوانيم برابر فشارهايی كه از بيرون وارد شود ايستادگی كنيم بايد ارزش‌های انقلاب اسلامی را در اين زمينه به كار گيريم.

وی تأكيد كرد: غربی‌ها صراحتا اعلام می‌كنند ما تهديدها و تحريم‌های فلج‌كننده‌ای را بر جمهوری اسلامی اعمال می‌كنيم و عمده حرفشان هم اين است كه اين تهديدها برای آن است كه مردم از انقلاب و آرمان‌های آن دست بردارند.

اين فعال سياسی تصريح كرد: پس مشخص است كه انقلاب قرآنی ما برای آنها به عنوان يك هدف تهديد‌كننده است كه دنيای مادی آنها را به خطر می‌اندازد و به چالش می‌كشد به گونه‌ای كه نمی‌توانند سلطه خود را فراگير سازند.

وی ابراز كرد: لذا ما با اين شناختی كه از استكبار جهانی داريم بايد خود را آماده كنيم و به استعدادهای داخلی خود تكيه كنيم. عملی‌شدن اين خواسته نيازمند اين است كه لايه‌های مختلف جامعه به وظيفه خود عمل كنند.

شاكری خاطرنشان كرد: تصميم‌سازان جامعه اعم از سه قوه و ساير اركان اساسی بايد خود ابتدا اراده كنند از محصولات داخلی استفاده كنند و اين را در ميان خانواده، اقوام، اهالی محل و همكاران اشاعه دهند. گمركات در اين راستا به لحاظ قانونی و حقوقی از طريق منع قانونی شعار سال را عملياتی كنند.

وی يادآور شد: در ضمن برای اينكه شعار امسال در عمق باور جامعه به درستی جا بگيرد نيازمند به حركت درآمدن توليدات هنری در اين جهت است. همان‌طور كه ما برای موفقيت‌های ورزشی، انتخابات و حماسه‌های ملی به توليد شعر و سرود و فيلم می‌پردازيم بايد شعار سال نيز به صورت اشعار و سرودها و فيلم‌های زيبا نمايش داده شود تا در ذهن جامعه در اثر تكرار جای بگيرد تا به باور عمومی تبديل شود و واقعا هم بايد در توليدات هنری از اينكه برخلاف اين شعار عمل شود پرهيز كنيم.


منبع: خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.