حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 

تحقیقی پیرامون اقتصادی بودن طرح فولاد مبارکه
 شناسنامه
مقطع : کارشناسي ارشد
استاد راهنما : احمد فرجی دانا
رشته گرایش : معارف اسلامی و اقتصاد
استاد مشاور : حمید ناظمان، علی محمودی
دانشگاه : امام صادق (ع)
استاد ناظر :
واحد :
تاريخ دفاع :
                           
چکیده
چکيده:
هدف از تحقیق حاضر ، بررسی چگونگی جرا، هزینه های ساخت و راه اندازی ، سود آوری تجاری و ملی و به طور کلی اقتصادی بودن طرح فولاد مبارکه است . برای ارزیابی این پروژه از روش تحلیل هزینه - فایده استفاده شده است . پایان نامه حاضر، در هشت فصل تنظیم شده است. فصل اول، تاریخچه مختصری از صنعت آهن و فولاد در ایران را بیان کرده و به سابقه طرح فولاد مبارکه می پردازد. فصل دوم ، به چگونگی گزینش محل طرحهای سرمایه گذاری و پارامترهای مربوطه اشاره کرده و به تطبیق آن با فولاد مبارکه می پردازد، سپس علل گزینش روش احیای مستقیم تولید بیان می شود . فصل سوم ، به مبالغ سرمایه گذاری ثابت از ابتدا تا پایان اجرای طرح و عملیات فیزیکی انجام شده اختصاص دارد . فصل چهارم، به برآورد هزینه های راه اندازی و تولید آزمایش و درآمدهای مربوطه و نقاط ضعف و قوت و نیز تنگناهای موجود می پردازد. فصل پنجم، هزینه های بهره برداری و فصل ششم ، قیمت تمام شده را مورد بررسی قرار می دهد. نهایتا"، در فصول هفتم و هشتم، به ترتیب به ارزشیابی سودآوری تجاری و ملی طرح پرداخته می شود. نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد ، مدت ساخت طرح بسیار به طول انجامیده است . به طوریکه طبق برنامه پیش بینی شده حدود ده سال از آنچه ابتدا تصور می شد دیرتر به پایان می رسد. در این طرح ، اشتباهاتی که در نحوه انعقاد قراردادهای داخلی ونظارت برکارها بوجود آمده کم نیست . لذا به دلیل نبود یک نظام هماهنگ، سوء استفاده های زیادی صورت گرفته است . فولاد مبارکه با اینکه به عنوان یک طرح فولاد سازی همواره ازآغاز تاکنون مورد توجه بوده ، ولی هیچگاه مسائل و مشکلات چنین پروژه ای به بررسیهای دقیق کارشناسی مورد بازنگری قرار نگرفت. نمونه این موارد، انتقال طرح از بندر عباس به مبارکه می باشد . محاسبات انجام شده نشان نمی دهد ، قیمت تمام شده یبیشتر از قیمت فروش محصولات مشابه در بازار جهان می باشد، به همین جهت ، براساس تحلیل هزینه - فایده ، فولاد مبارکه، طرحی اقتصادی نیست . ولی با توجه به استراتژیک بودن صنعت فولاد و اثراتی که این طرح در انتقال تکنولوژی ، اشتغال ، ایجاد صنایع جنبی، ارزش افزوده و درآمد ملی و همچنین توسعه اقتصادی منطقه دارد، از نظر ارزشیابی ملی، طرحی قابل قبول می باشد. افزایش ظرفیت تولید و اجرای طرح توسعه ، استفاده از معادن داخلی برای تامین مواد اولیه، اجرای پروژه های جانبی ، استفاده بهینه از نیروی کار، بررسی پروژه ها از نظر اقتصادی و کاهش هزینه ها قبل از واگذاری به بخش خصوصی مهمترین پیشنهادهای تحقیق در رابطه با طرح فولاد مبارکه می باشد. اثبات اقتصادی بودن طرحهای بزرگ قبل از مرحل اجرا، تصویب اعتبارات ارزی - ریالی طرحها توسط سازمان برنامه و بودجه ، بررسی و مرتفع ساختن مشکلات جانبی طرحها ، پیشنهاد و تصویب قوانین و مقررات مربوط به اجرای طرحهای بزرگ و ... از نتایج کلی این تحقیق می باشند.
 

  
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.