حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
حقوق و تکالیف مردم و مسئولین در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی

حسینی ودیق، سیدجعفربا نگاهی دقیق به معضلات و مشکلات فراروی حیات انسان ها، می توان گفت از عمده ترین علل این مشکلات، معضل اقتصادی و معیشتی و مسایل مربوط به آن همچون فقرگرایی، محدودیت تجارت و داد و ستد، تورم، ناتوانایی اقتصادی، عدم تناسب عرضه و تقاضا و مسایلی از این دست است که بیشتر آن از ثمرات شوم اقتصاد ضد اسلامی حاکم بر جهان و به ویژه کشورهای اسلامی است و بسیاری از بحرانهای اقتصادی در جوامع انسانی از این نوع اقتصاد ضد اسلامی و ظالمانه نشأت می گیرد و از آثار این نوع اقتصاد، سرکوبی مردم و پایمال ساختن آزادی ها، مسدود ساختن راه های معیشت برای مردم و محروم ساختن بندگان خدا از مواهب و برکات الهی است که خداوند آنها را بر ایشان ارزانی داشته است.

در سالهای اخیر، مقام معظم رهبری برای این که کشور عزیزمان از نظر اقتصادی به درجه ی مطلوب خود برسد و تمامی کارشکنی ها و تحریم های اقتصادی دشمنان را تحت الشعاع خود قرار دهد، اسامی سال ها را با محوریت اقتصادی تعیین می کنند، مانند: سال اصلاح الگوی مصرف، سال همت و کار مضاعف و سال جهاد اقتصادی. ایشان در پیام نوروزی خود به مناسبت حلول سال 1391 هجری شمسی ضمن بیان اقدامات و فعالیت های گسترده مردمی و حکومتی در سال گذشته که به نام «جهاد اقتصادی» نامیده شده بود، سال جدید را به نام سال «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نامگذاری نمودند؛ تا به حول و قوه الهی و با تلاش و کوشش همه ملت و مسئولان، با یک جهش انقلابی در این امر مقدس، ریشه فقر و بدبختی و بیکاری و اقتصاد نامطلوب از این سرزمین رخت بربسته و نظام جمهوری اسلامی در تمام زمینه ها الگویی برای دیگر کشورهای جهان گردد.

مقام معظم رهبری در قسمتی از بیانات گهربار خویش فرمودند:

بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ ی تولید ملی است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی برنامه ریزی درست مسئولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند؛ بدون تردید بر چالشهایی که دشمن ایجاد می کند، غلبه خواهد کرد.

هر چند حکومتداری وجوه مختلفی از اقتصاد و سیاست و هنر و اجتماع و روابط بین الملل را در بر دارد، اما تردیدی نیست که اقتصاد پایه اساسی حفظ، توسعه و ادامه حیات حکومت ها، به شمار می رود، حتی در عرصه دین نیز اهمیت اقتصاد تا بدان اندازه است که پیامبراکرم (ص) فرمودند: «لولا رحمه ربّی علی فقراء اُمتی کاد الفقر أن یکون کفراً» اگر رحمت پروردگارم بر تهیدستان امتم نبود، نزدیک بود فقر به کفر بینجامد.

مسئلة اقتصاد و فقر زدایی به قدری دارای اهمیت است که از آن حضرت نقل شده: «فلو لا الخبز ما صلّینا و لا صمنا و لا أدّینا فرائض ربّنا» اگر نان نبود - و شکم ها گرسنه بود - از نماز و روزه و انجام سایر فرائض و واجبات خبری نبود.

مولای متقیان علی (ع) نیز خطاب به فرزندش محمد حنفیه می فرمایند: «یَا بُنَیَّ إِنِّی أَخَافُ عَلَیْکَ الْفَقْرَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنْهُ فَإِنَّ الْفَقْرَ مَنْقَصَةٌ لِلدِّینِ مَدْهَشَةٌ لِلْعَقْلِ دَاعِیَةٌ لِلْمَقْتِ» ای فرزند! من از تهیدستی بر تو هراسناکم، از فقر به خدا پناه ببر، که همانا فقر دین انسان را ناقص، و عقل را سرگردان، و عامل دشمنی است.

فقر زدایی، پروسه ای است که نتیجه آن، ایمان زایی، اندیشه گستری، رفاه عمومی، زدودن بسیاری از تخلفات و جرم ها و عداوت ها است و البته این مهم نیز با شعار و بخشنامه و دستورالعمل های بی پشتوانه میسر نمی شود. فقر زدایی، جز با توسعه متوازن و عدالت محور اقتصاد میسر نمی شود. حکومت ها، اگر نخواهند یا نتوانند توسعه اقتصادی مناسب با جامعه خود تدارک ببینند، یا دچار شکاف طبقاتی خواهند شد و یا در عادلانه ترین شکل ممکن، فقر را به تساوی بین مردمانشان تقسیم خواهند نمود. ما، ناگزیر از توسعه اقتصادی هستیم، با این حال از آنجا که در عرصه اقتصاد، سال ها از قافله کشورهای پیشروی اقتصادی عقبیم، رسیدن به حد مطلوب، با عملکردهای معمول اقتصادی میسر نیست بلکه تلاش های جهاد گونه درزمینه های مختلف اقتصادی می طلبد.

بدون شک مطالعه مسیری که مقام معظم رهبری از سال اصلاح الگوی مصرف و همت مضاعف، کار مضاعف ترسیم کردند تا سال گذشته که به جهاد اقتصادی و امسال به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی رسیدند این موضوع را به اثبات می رساند که در مسیر تبدیل ایران اسلامی به یک قدرت اقتصادی، ایشان از ریشه ای ترین کارها همچون تغییر فرهنگ مصرف در کشور تا ملزومات آن یعنی حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی توجه لازم را داشته و راه را نشان داده اند. به عبارتی دیگرمی توان گفت انتخاب این شعارمحوری بعد از سال جهاد اقتصادی در راستای برنامه‌هایی است که نظام جمهوری اسلامی در سالهای گذشته داشته است، می باشد.

آنچه که از مفهوم تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی می توان درک کرد آن است که به نظر می رسد این نوع اقدامات دارای مؤلفه هایی به شرح ذیل است که با درک و فهم صحیح و تلاشی بیشتر در حوزه اقتصادی و استفاده بهتر از ظرفیت های اقتصادی در کشور، می توان در راستای تحقق شعار سال 91، گام برداشت:1- معنی و مفهوم تولید ملی

تولید ملی (یا محصول ملی) به ارزش پولی همه ی کالاها و خدماتی که در دوره ی معینی، معمولا یک سال، در کشوری تولید شده، گفته می شود. به این اعتبار تولید ملی یک جریان در واحد زمان است و معمولا بر حسب دلار در سال و مانند اینها، بیان می شود. درآمد ملی به ارزش پولی تمامی درآمدهایی که در دوره ی معینی در کشوری، در جریان تولید، کسب شده گفته می شود. «هزینه ی ملی» ارزش پولی تمام هزینه هایی است که در دوره ی معینی در کشوری پرداخت شده است. تولید ملی را بسته به اینکه هزینه های تولید از آن کم شده یا نه می توان به دو زیرشاخه تقسیم نمود: تولید خالص ملی و تولید ناخالص ملی.

1-1- اهمیت تولید ملی

در جهان صنعتی امروز، به تولیدملی به عنوان یک سلاح رقابتی نگریسته می‌شود و سازمان‌های تولیدی در محیطی قرار گرفته‌اند که از ویژگی‌های آن می‌توان به افزایش فشارهای رقابتی، تنوع در محصولات، تغییر در انتظارات اجتماعی و افزایش سطح توقع مشتریان اشاره کرد.

اهمیت تولید ملی در اقتصاد بر کسی پوشیده نیست. در سال‌های اخیر به قدری این موضوع از سوی متولیان امر تولید تکرار شده است که هر کس به شخصه می‌تواند درباب فواید آن برای استقلال کشور، جلوگیری از خروج ارز و مهم‌تر از همه اشتغال‌زایی، اظهار نظرنماید.

1-2- تولید ملی، قبل از انقلاب اسلامی

رژیم وابسته پهلوی از طریق اجرای سیاستهای استعماری ضربه های مهلکی به توان تولید ملی وارد کرد و عقب افتادگی های فراوانی را برای مردم و کشورمان به میراث گذاشت. درگذشته، دشمنان مردم نه تنها هویت دینی بلکه همه احساس توانائی و روحیه خود باوری را هدف گرفته و ضربه های ویرانگری را در این عرصه به ملت ما وارد نموده بودند و هویتی وابسته، مصرفی، ناتوان، غیر خلاق و در خدمت غرب را به ملت ما وارد کرده بودند.زخم ها وجراحت های فراوانی که آثار آنها کم وبیش،مشهود ومحسوس است وبخش مهمی از رنجهای ملت ما ناشی از این زخمهاست..

1-3- تولید ملی، بعد از انقلاب اسلامی

وجه مهم استقلال خواهی و استعمار ستیزی در انقلاب اسلامی، جبران تحقیری بود که از ناحیه ضربه به تولید ملی در ملت ما بوجود آمده بود.از همین رو در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ضمن برشمردن اعتراض در هم کوبنده امام خمینی (ره) به توطئه آمریکائی انقلاب سفید که گامی در جهت تثبیت پایه های حکومت استبدادی و تحکیم وابستگی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران به امپریالیزم جهانی بوده بعنوان طلیعه نهضت اسلامی و بدنبال آن ارائه نظریه حکومت اسلامی که در آن اقتصاد وسیله است نه هدف، چنین آمده است:

در تحکیم بنیادهای اقتصادی اصل، رفع نیازهای انسان در جریان رشد و تکامل اوست نه همچون دیگر نظامهای اقتصادی تمرکز و تکاثر ثروت و سودجوئی، زیرا که در مکاتب مادی اقتصاد خود هدف است و بدین جهت در مراحل رشد، اقتصاد عامل تخریب و فساد و تباهی میشود ولی در اسلام اقتصاد وسیله است و از وسیله انتظاری جز کارآئی بهتر در راه وصول به هدف نمیتوان داشت. با این دیدگاه برنامه اقتصاد اسلامی فراهم کردن زمینه مناسب برای بروز خلاقت های متفاوت انسانی است و بدین جهت تامین امکانات مساوی و متناسب و ایجاد کار برای همه افراد و رفع نیازهای ضروری جهت استمرار حرکت تکاملی او برعهده حکومت اسلامی است.

و در اصل سوم قانون اساسی دولت را موظف به بکارگیری همه امکانات خود می نماید تا از جمله مواردی همچون بند 12 مبنی بر پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر و برطرف ساختن هرنوع محرومیت در زمینه های تغذیه و مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه و بند 13مبنی بر تامین خودکفائی در علوم و فنون صنعت و کشاورزی و امور نظامی و مانند اینها محقق گردد و در اصل 43 برای تامین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه کن کردن فقر و محرومیت و برآوردن نیازهای انسان در جریان رشد، با حفظ آزادگی او بعنوان ضوابط حاکم بر اقتصاد ایران در بندهای 8 و 9 می نوسید:

بند 8: جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر سلطه کشور.

بند9: تاکید بر افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی که نیازهای عمومی را تامین کند و کشور را به مرحله خودکفائی برساند و از وابستگی برهاند.

برای نیل به مطالبات مقام معظم رهبری در سال 91 (سال تولید ملی وحمایت از کار و سرمایه ایرانی)، باید هدف نهایی رسیدن به تولید صادرات ‌گرا و تبدیل شدن ایران به یک کشور صادراتی باشد. تولید دارای ابعاد گوناگون است. از یک طرف اشتغال را افزایش می‌دهد و از طرفی واردات را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن اثر روانی آن یعنی افزایش اعتماد به نفس ملی و غرور ملی ارتقاء خواهد یافت و اثرات هویت‌بخش آن بر شخصیت تک‌تک مردم نیز مؤثر خواهد بود. استقلال اقتصادی از مسیر تولید می‌گذرد. بنابراین تولیدات استراتژیک باید در اولویت سیاست اقتصادی سال 91 قرار گیرد و موانع تولید باید شناسایی و برطرف شود و اصل تولید ملی نیز به مثابه ارزش معرفی شود.2- حمایت از کار و سرمایه ایرانی

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: «طَلَبُ الحَلالِ فَرِیضَةٌ عَلَی کُلِّ مُسلِمٍ و مُسلِمَةٍ» کار کردن برای کسب مال حلال، بر هر مرد و زن مسلمان واجب است.

هر جامعه‏ای برای تداوم حیات و بقا به کار و فعالیت مردم و مسؤولان احتیاج دارد. کار قسمت اعظم از زندگی انسان را در بر می‏گیرد. به عقیده‏یِ بسیاری از متفکران اجتماعی و اندیشمندان اسلامی انسان موجودی اجتماعی است. انسان‏ها قسمت اعظم نیازها و احتیاجات خود را از طریق کار گروهی و اجتماعی تأمین می‏کنند. کار سرمایه و ذخیره‏یِ ملی است و می‏تواند به رشد تمدن کمک کند. اگر افراد جامعه‏ای به طور نسبی بتوانند کار و شغل مناسب به دست آورند و شغل آنان متناسب با استعدادها، توانایی‏ها و علائق آنها باشد، زمینه برای نوآوری، ابتکار، رشد و پیشرفت در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه به وجود می‏آید. برعکس اگر زمینه‏های اشتغال و کار در جامعه محدود و تقاضا برای کار بسیار باشد، به تدریج بیکاری افزایش می‏یابد. گسترش بیکاری منجر به آسیب‏ها و پیامدهای ناگوار در جامعه می‏شود.

2-1- حمایت های کامل و درست

کار مجموعه عملیاتی که انسان با استفاده از مغز، دست‏ها، ابزار و ماشین‏ها برای استفاده‏یِ عملی از ماده روی آن انجام می‏دهد و این اعمال نیز متقابلاً بر انسان اثر می‏گذارد و او را تغییر می‏دهد.

تولیدی که بر پایه های سرمایه های انسانی و اجتماعی شکل گیرد، سرریز های مثبت خارجی خواهد داشت و این سرریزها عامل ارتقاء بیشتر تولید شده و از سویی با ایجاد بسترهای خصوصی سازی و کارآفرینی در کنار مهیا کردن ابزار بهره وری (سرمایه های انسانی و اجتماعی) تمایل به سرمایه گذاری در تولید را افزایش داده و بازار را به سمت رقابتی شدن می برد. و آن جاست که قیمت رقابتی یکی از ثمرات مثبت بازار رقابتی است، شکل می گیرد. راه اصلی برای این که تولید خودش، خودش را قوی کند این است که تولید بر پایه سرمایه های انسانی و اجتماعی شکل بگیرد وبرای این امر لازم است که دانش داخلی سوار بر تکنولوژی وارداتی شود. برای این که دانش سوار بر تکنولوژی وارداتی شود دولت باید حمایت کند. حمایت در سرمایه گذاری در امر تحقیق و توسعه، بزرگترین رسالت امروز دولت در سال رونق تولید می باشد.این امر سبب ایجاد سرمایه های اجتماعی شده و به تبع آن، تولید از ثمرات مثبت ای که کشورهای توسعه یافته از تولید خویش بهره مند می شوند، برخوردارخواهد شد. لذا برای رونق تولید، دولت باید حمایت کند. منتهی حمایت درست نه عدم حمایت و نه تخریب و نه حمایت نادرست.

2-2- نظارت در کار

یکی از امور مهم، نظارت و کنترل بر کارها و فعالیت‏ها است. اگر نظارت بر کار به‏نحو مطلوب صورت گیرد، کاهش آسیب‏ها و افزایش کارایی‏ و نهایتاً رشد و رونق اقتصادی و اجتماعی را به دنبال می‏آورد.

نظارت در کار اقشار مختلف، مهم تلقی می‏شود؛ اما به نظر می‏رسد که نظارت بر فعالیت‏ها و کارهای دو قشر بازرگانان و مدیران (زمامداران) ضروری‏تر است.

چنان که حضرت علی (ع) می‏فرماید:

ای گروه بازرگانان از خدا بترسید، به خریداران نزدیک شوید، با بردباری و حوصله خود را از سوگند خوردن دور کنید و از دروغ بپرهیزید و از ستم بر کنار باشید و ستمدیدگان را یاری کنید و پیمانه و ترازو را به صلاح آورید، در کار مردم تقلّب نکنید و در روی زمین فساد برپا ننمایید و تبه‏کارانه زندگی نکنید.

کارگران ازارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه , در جامعه ها هستند. چرخ عظیم جوامع بشری , با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش است. حیات یک ملت مرهون کار و کارگراست.

2-3- راههای رسیدن به اهداف نامگذاری سال 91

تولید ملی، تلاش و جهادی اقتصادی می‎طلبد، و رسیدن به مقصد مطلوب در نتیجه یک برنامه‎ریزی صحیح و مدون اتفاق می‎افتد و اگر بتوانیم به درستی به وظیفه خود عمل کنیم قطعا خواسته رهبری محقق می‎شود. ضرورت جهاداقتصادی برای غلبه برتمامی مشکلات مفید بوده است که ادامه این روند نتیجه خوبی را برای ما خواهد داشت. بنابراین همه ما نسبت به این وظیفه خطیر مسئول هستیم چرا که همت همه‎جانبه می‎تواند راه را برای رسیدن به خواسته‎هایمان نزدیک‎تر کند.

- مجلس و دولت در این سال باید با برنامه ریزی هماهنگ بتوانند این شعار مهم را در عرصه اقتصاد ملی به یک باور عمومی تبدیل و زمینه را برای شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور مهیا کنند.

- نامگذاری سال 91 به عنوان سال« تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» وظیفه متولیان را سنگین و تلاش بیشتر در این بخش را ضروری می کند.

- رسیدن به اهداف نامگذاری سال 91 بدون توجه به علت های فرهنگی و روانی گرایش به مصرف کالاهای خارجی و مقابله فرهنگی با این معضل امکان پذیر نخواهد بود. تحقق بیانات رهبر معظم انقلاب نیازمند ارتقا سطح کیفی و تغییر نگرش برخی از هموطنان به تولیدات داخلی است. باید همه مسوولان و مدیران بخش صنعت و فرهنگی از لحاظ نظری و اجرایی و به صورت عملیاتی باید به این پیام توجه کنند.

- باید باحل مشکلات تولیدکنندگان انگیزه تولید آنها را از افزایش داد.

- باید استانداردهای ساخت داخل را به حد مطلوب برسانیم تا مردم بتوانند برای رفع نیازهای خود بویژه اقلام مصرفی و روزمره، کالاهای ایرانی را انتخاب کنند،ارتقا سطح کمی و کیفی تولیدات داخلی و خرید آن توسط مردم ایران اسلامی ضمن به گردش درآوردن اقتصاد کارخانه ها موجب کاهش شدید نرخ بیکاری در کشور را فراهم خواهد کرد.

- واردات اجناس خارجی یکی از عوامل عمده وابستگی کشور در بخش های مختلف اقتصادی است و قطع آن نخستین گام در جهت استقلال و پایان دادن به تمام وابستگی های کشور است.

- با برنامه ریزی های منسجم و کارشناسی مسوولان بخش صنعت و بانک های عامل باید به بهترین شکل ممکن از سرمایه های ایرانی استفاده کنند.

- با توجه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، تولیدات داخلی بویژه در حوزه کشاورزی و صنعت بیش از پیش نیازمند حمایت دولت هستند تا بتوانند تحولات مهمی را در عرصه تولید رقم بزنند.

سخن آخر اینکه:

ایران اسلامی همواره در طی 33 سال عمر خود با هجمه های مختلف از سوی استکبار جهانی مواجه بوده است و دشمن سعی کرده با تحریم ها مانع از پیشرفت و توسعه ایران شود. دشمن با شکست در صحنه های مختلف تقابل با نظام، با شکست های فاحش مواجه شده است، دشمن امروز جبهه دیگری را مورد هدف قرار داده است و آن، عرصه اقتصادی است. اما اراده محکم و استوار حرکت ملت ایران در مسیر اقتدارو عزت به عنوان یک عامل مهم در شکست توطئه های دشمنان نظام محسوب می گردد، دشمن در تقابل با ملت ایران از ابزار تحریم استفاده می کند و این ابزار نیز همواره با ایستادگی ملت بزرگ ایران به شکست منتهی شده است. امروز دنیای غرب قصد جلوگیری از پیشرفت ما را کرده است. آنها می خواهند با تحمیل تحریم ها و جلوگیری از پیشرفت ملت ایران، استقلال و عزت ما را هدف قرار دهند. حال که رهبر معظم انقلاب اسلامی، با ایستادگی های خود فضای جهادی جدیدی برای جوانان ما و ملت پر افتخارو مسئولین ایران اسلامی آماده کرده است، باید قدر آن را بدانیم و همه همت و نیروهای خود را برای شکست طرح های ظالمانه غرب علیه ملت ایران بسیج کنیم.منابع:

- نهج البلاغه.

- صحیفه نور.

- پایگاه اینترتی مقام معظم رهبری.

- حیدری نراقی، علی محمد، جهاد اقتصادی، قم 1390.

- آزادبخت، محمد حسین، حمایت از تولید ملی لازمه قدرت اقتصادی، پایگاه اینترتی بولتن نیوز.

- علی اکبری حسن، تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی، پایگاه اینترتی مشرق.
منبع : http://www.hawzah.net

 

   
 
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.