حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
جایگاه صنعت فولاد در اقتصادایران


شریعت، غلامرضا


مقطع : کارشناسي ارشداستاد راهنما : علی محمودیرشته گرایش : معارف اسلامی و اقتصاداستاد مشاور : منوچهر زندی حقیقی، رحمت الله نیکنامدانشگاه : امام صادق (ع)استاد ناظر : واحد : تاريخ دفاع :

چکيده:
هدف از پژوهش حاضر، بررسی جایگاه صنعت فولاد در اقتصاد ایران است. نوشتار حاضر با استفاده از روش کتابخانه ای از نوع تحلیلی انجام و مباحث آن در چهار بخش تنظیم شده است: بخش اول چشم اندازهای توسعه صنعت آهن و فولاد در ایران را مورد بررسی قرار می دهد و به مواردی چون سیر تاریخی توسعه صنعت آهن فولاد در ایران، صنعت آهن و فولاد در برنامه های عمرانی کشور و صنعت آهن و فولاد در اهداف ملی می پردازد. بخش دوم، بنیان صنعت آهن و فولاد در ایران را مورد مطالعه قرار می دهد. عمده ترین مباحث این بخش عبارتند از : ذخایر آهن و فولاد و توزیع جغرافیایی آن، تکنولوژی تولید آهن و فولاد و نیز سطح سرمایه گذاری ملی در صنعت آهن و فولاد. تولید آهن و فولاد در ایران عنوان بخش سوم است که به مباحثی چون ظرفیت و میزان تولید آهن و فولاد، هزینه های تولید و قیمت آهن و فولاد و محصولات عمده و صنایع وابسته به آن دو اشاره می کند. در آخرین بخش مصرف آهن و فولاد در ایران مورد بررسی قرار می گیرد. توسعه و روند رشد مصرف ملی آهن و فولاد، عوامل برانگیزنده مصرف داخلی، سهم تولید داخلی در مصرف و همچنین پیش بینی مصرف، عمده ترین مباحث این بخش را تشکیل می دهند. نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد که در ایران از دیرباز تنها بعد نظامی صنعت آهن و فولاد مورد توجه قرار گرفته است، هرچند اندیشه صنعتی شدن کشور و نیل به توسعه صنعتی با آغاز سلطنت پهلوی اوج گرفت ، اما وابستگی به خارج از کشور همچنان ادامه یافت. این صنعت علیرغم مورد توجه قرار گرفتن در برنامه های عمرانی کشور، در سه برنامه اول جامه عمل به خود ندید. تااینکه در برنامه عمرانی چهارم( ‎۱۳۴۶) مقدمات تاسیس کارخانه ذوب آهن اصفهان فراهم گشت. با وجود اینکه ذخایر جدید سنگ تهن در کشور کشف نشده است، لکن بعد از انقلاب تصمیم گرفته شده است که از ذخایر سنگ آهن داخلی برای تولیدات این صنعت استفاده شود. تکنولوژی مورد استفاده در کارخانه ذوب آهن اصفهان قدیمی( روش سنی) و در دو مجتمع فولاد اهواز و مجتمع فولاد مبارکه از نوع جدید( احیاء مستقیم) می باشد که در هر دو مورد ایجاد هماهنگی بین اجزاء تکنولوژی( ابزار فنی، ابزار انسانی، ابزار اطلاعاتی و ابزار سازمانی) از اهمیت خاص برخوردار است. نسبت سرمایه گذاری در صنعت آهن و فولاد ایران به تولید ناخالص داخلی کشور بسیار کمتر از همین نسبت در سایر کشورهاست که بیگانگی اجزای تکنولوژی با یکدیگر و نیز هزینه بسیار بالای این صنعت موجب کاهش بازدی سرمایه شده است. می توان گفت که تمام بخشهای اقتصادی ایران مصرف کننده محصولات فولادی می باشند. ولی عرضه فولاد در کشور همیشه کمتر از میزان تقاضای این محصولات بوده است. مصرف فولاد در ایران طی سالهای ۶۳-‎۱۳۴۶ از نوسانات بسیار شدیدی برخوردار بوده است. وقوع انقلاب اسلامی در سال موجب آغاز یک روند کاهش ر مصرف فولاد گردید که تا سال ‎۵۷۵۹ ادامه یافت.تهیه آمارهای صحیح و دقیق، کاهش هزینه های تولید از طریق تولید انبوه و حذف هزینه های غیر ضروری ، تجدید نظر در تکنولوژی های مورد استفاده و اصلاح نحوه بهره برداری از آنها و همچنین ممانعت از اعمال سلیقه های شخصی مهمترین پیشنهادهای تحقیق می باشند. 

 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.