حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
فرهنگ جامع سيماي گردشگری استان کرمان سیمای صنایع دستی استان کرمان (اداره کل پژوهش شهرستان ها وخارج از کشور مرکز تحقيقات صدا وسيما)


امروز جایگاه گیاهان دارویی در سلامت جامعه به طور عام و ارزش گیاهان دارویی . معطر کشور ما بطور خاص بر کسی پوشیده نیست . تنوع شرایط آب و هوایی ایران و قدمت استفاده از گیاهان دارویی در فرهنگ مردم کشور ما توجه محققین و مراکز بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر به روش صحیح ، تهیه داروهای گیاهی به صورت مدرن ، تعیین جایگاه گیاهان دارویی و معطر و فرآوردههای ثانویی آنها در صادرات و مصارف صنعتی داخلی نیازمند تحقیقات گسترده ای می باشد .
گیاهان در تولید مواد شیمیایی مختلف بسیار توانمند هستند معدودی از آنها به عنوان گیاهان دارویی شناخته می شوند در بین گیاهان دارویی تعدادی دارای مواد موثر متنوعی هستند که هم به عنوان دارو و هم به عنوان ادویه و چاشنی غذا از آنها استفاده می شود . زیره سبز یکی از مهمترین گیاهان دارویی است که نه فقط در فهرست قدیمی ترین گیاهان دارویی جهان ثبت شده بلکه در فهرست جدید ترین منابع ارائه شده که در برهه های مختلف بهنگام می گردد جایگاه خود را حفظ نموده است . از دیگر خصوصیات بارز این گیاه سازگاری آن با شرایط مختلف محیطی است . بعلاوه تاریخ کاشت فصل رشد نسبتا کوتاه ، سهولت کاشت ، داشت و برداشت ، نیاز آبی و کودی کم و عدم انطباق فصل کاری آن با دیگر محصولات زراعی و در نهایت ارزش اقتصادی بالا با توجه به نهادهای مصرف شده لزوم توجه به زراعت آن را در تناوب زراعی محصولات کشاورزی دو چندان می نماید . زیره سبز از نظر اقتصادی و کمک به افزایش درامد روستاییان حائز اهمیت می باشد . کاشت زیره سبز در ایران عمدتا در استانهای خراسان ، آذربایجان شرقی ، کرمان ، اصفهان ، مرکزی و در ترکمن صحرا متمرکز است . سطح زیر کشت آن تنها در استان خراسان بالغ بر 40000 هکتار است در بعضی از استانها نظیر اصفهان نیز از لحاظ آب و هوایی شرایط مناسبی جهت گسترش بیشتر سطح زیر کشت آن وجود دارد . 

 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.