حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت آغاز سال 1391 :شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد.
 
سفال قم از گذشته تا امروز( اداره کل پژوهش شهرستان ها وخارج از کشور مرکز تحقيقات صدا وسيما)

مجري طرح:عليرضا ارکان


سفال، به عنوان اولين صنعت بشري به شکل گسترده در دوره هاي مختلف زندگي انسان توليد و مورد استفاده بود است. به همين علت براي باستان شناسان و مورخان هنر يکي از غني ترين داده هاي فرهنگي محسوب مي گردد. بر اساس گزارشات باستان شناسي، سفالهاي کشف شده در محوطه هاي باستاني قم، متعلق به هزاره ششم تا هزاره اول (دوره هاي نوسنگي، مس سنگي، مفرغ و آهن) و نمونه سفالهايي از دوره هاي تاريخي و اسلامي است. علاوه بر آن در دوره اسلامي، کاشيکاري در برخي از بناهاي مذهبي جلوه ديگري از هنر سفال و سراميک قم را نشان مي دهد. بنابراین تولید سفال در قم تا امروز به مانند بسیاری از دیگر مناطق به روند خود ادامه داده است.
مواد و مصالح سفال در قم بسته به نوع محصول، نياز و ذوق سفالگر با روشهاي مختلفي تهيه يا آماده مي گردد. توليدات سفال و سراميک قم شامل انواع محصولات کاربردي، تزئيني- تلفيقي، قالبي، چرخ ساز و حجمي قابل تقسيم بندي است که برخي توليدات به دليل نياز بازار حجم بيشتري از محصول را به خود اختصاص داده اند. استفاده از لعابهايي با رنگهاي مختلف، بهره گيري از نقوش سنتي اسلامي، به کارگيري برخي لعابهاي سنتي با توجه به وضعيت بياباني قم (همچون لعاب قليايي و نمکي در گذشته)، و توليد محصولات چرخ ساز و قالبي و همچنين برخي سفالهاي خاصي چون خرمهره، پي سوزها، شمعدانيها و محصولات تلفيفي- ترکيبي از شاخصه هاي سفال قم مي باشد.
سفالگري قم به مانند بسياري از مناطق به روند خود ادامه داده و با گذشت زمان، فرم ها و تکنيهاي سنتي به تدريج با تغييراتي رو به رو گردیده است. اما امروزه براي ارتقاء هنر- صنعت سنتي سفالگري، توجه به نيازهاي جديد، بالا بردن شناخت هنري هنرمندان، حمايت و ايجاد بستر مناسب توسط سازمان هاي متولي و تعامل اين دو بخش الزامي است. هر چند سفالگران قم، کاربريهاي مورد نياز روز را نيز مورد توجه قرار داده و فرم هاي جديد را توليد مي نمايند.
در نتيجه در اين تحقيق، قدمت و سير تاريخي سفال قم مورد مطالعه قرار گرفت. مواد، ابزار آلات و مراحل توليد سنتي سفال قم، با تحقيق ميداني در کارگاهها بررسي و ثبت گرديد. توليدات و محصولات هنرمندان سفال قم شناسايي و عکسبرداري شد و وضعيت فعلي سفالگران قم مورد ارزيابي قرار گرفت. اين پژوهش با بررسي سفال قم از گذشته تا امروز با تکيه بر کتب، مقالات، گزارشات باستان شناسي و مطالعات ميداني (مصاحبه و بررسي کامل کارگاههاي سنتي سفالگري امروز استان قم) سعي دارد تا تغيير سطح آگاهي مخاطبين را نسبت به اين داده فرهنگي ارتقا بخشد. از این رو، این پژوهش سفال قم را از گذشته تا امروز شناسایی، و سفال و سفالگران گذشته و امروزی قم را معرفی و به تصویر کشیده است.


 

 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مروری برشعارها ونام های 22 سال گذشته  
مقالات  
پژوهشهای علمی  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
1. الامام علي (ع): تَعَرَّضُوا لِلتِّجاراتِ، فَاِنَّ لَکُمْ فيها غِنيً عَمّا في اَيْدِي النّاسِ وَ اِنَّ اللهَ يُحِبُّ المُحْتَرِفَ الْاَمينَ.
امام علي عليه‌السلام فرمود: به کارهاي تجاري بپردازيد که بازرگاني، شما را از مال ديگران بي‌نياز مي‌کند. خداوند پيشه‌ور درستکار را دوست دارد.
(وسايل الشيعه، ج 22)
و..
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات صداوسیما است.